• انتشار: 5 جولای 2015
  • ساعت: 13:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 743
پرینت

۹۸ درصد خشونت علیه زنان، خانوادگی است

کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید ثبت خشونت ها نشان می دهد که ۹۸ درصد خشونت علیه زنان توسط اعضای خانواده صورت می گیرد.

لطیفه سلطانی، مسئول حقوق زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که اعضای خانواده – پدرشوهر، شوهر، مادر شوهر و گاهی اوقات برادر و خواهر شوهر- بیشترین خشونت و ظلم را در حق زنان انجام می دهند.

خانم سلطانی در سمینار “زنان و امنیت”  که در وزارت امور داخله برگزار شده بود، افزود که زنان در کشور به خصوص در ولایت های ناامن، از نظر جانی، اقتصادی، اجتماعی و روانی در وضعیت بدی بسر می برند.

به باور وی، مقام های حکومت وحدت ملی نیز به وعده های خود جامه عمل نپوشانده است و هنوز زنان با دشواری های فراوانی مواجه می باشند.

مسئول حقوق زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید دولت باید با توجه به تعهداتی که به جامعه بین المللی داده است، زمینه هایی را برای پیشرفت و حقوق مساوی زنان در اداره های دولتی مهیا کند.

براساس قطعنامه ۱۳۲۵ سازمان ملل دولت موظف می باشد که فرصت های مختلف کاری و تحصیلی را برای زنان مهیا کند و خشونت علیه زنان را بکاهد.

تاکنون بیست کشور این قطعنامه را پذیرفته است.

در همین حال حکمت شاهی، رئیس امور زنان و حقوق بشر وزارت داخله گفت که نیروی پولیس بدون زنان نمی تواند به نحوه شایسته ای وظیفه خود را انجام دهد.

خانم شاهی اظهار کرد که در جامعه ای که ۵۰ درصد آن را زنان تشکیل می دهد، پولیس زن راحتتر می تواند به مشکل زنان رسیدگی کند.

وزارت داخله در نظر دارد که تا پایان سال جاری تعداد پولیس زن را تا ۵ هزار تن برساند.

همچنین وزارت داخله برای افزایش نیروهای پولیس زن، سهولت هایی را برای ثبت، تشویق و کمیته ای برای رسیدگی به مشکلات زنان پولیس ایجاد نموده است.

اکنون حدود ۲۴۰۰ بانو در وزارت داخله ایفای وظیفه می کند که ۱٫۲ درصد نیروهای پولیس را تشکیل می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.