• انتشار: 16 آوریل 2020
  • ساعت: 13:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43666
پرینت

۹ سرباز اردوی ملی در حمله شب گذشته طالبان در لوگر کشته شدند

حملات طالبان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در حالی ادامه دارد که پس از امضای توافقنامۀ صلح میان ایالات متحده و طالبان در ۲۹ فبروری، نیروهای افغان در حالت “دفاع فعال” قرار دارند.

وزارت دفاع تایید کرد که شب گذشته در حملۀ طالبان بر پوسته‌های اردوی ملی در لوگر، نه سرباز اردو کشته شده اند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت امروز پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸ حمل) گفت جنگجویان طالبان شب گذشته در ساحه دشت قلعۀ ولسوالی چرخ لوگر بر پوسته‌های اردو حمله کردند که با ضدحمله نیروهای افغان مواجه شدند.

به گفتۀ آقای امان، نه سرباز اردو در این درگیری جان باختند و به طالبان نیز تلفات سنگینی وارد شد.

او افزود: «نیروهای افغان در چارچوب حالت دفاع فعال به طالبان تلفات سنگینی وارد کردند که اجساد برخی از آنها در میدان جنگ باقی مانده است.»

اما معاون سخنگوی وزارت دفاع روشن نساخت چه تعداد از جنگجویان طالبان کشته شده اند.

حملات طالبان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در حالی ادامه دارد که پس از امضای توافقنامۀ صلح میان ایالات متحده و طالبان در ۲۹ فبروری، نیروهای افغان در حالت “دفاع فعال” قرار دارند.

کارشناسان نظامی از حالت “دفاع فعال” نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر جنگجویان طالبان انتقاد می‌کنند.

عتیق‌الله امرخیل، جنرال پیشین اردو با اشاره به افزایش حملات طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت در چنین شرایطی نظامیان افغان باید حالت تعرضی را اختیار کنند تا طالبان ضعیف گردند.

او افزود: «یگانه راه تعرض است، راه جنگ است، مخصوصاً در حالتی که جنگ‌های چریکی جریان دارد، چریک‌ها باید تعقیب شوند.»

این جنرال پیشین اردو تاکید کرد طالبان با چنین رویکردی در میدان جنگ، می‌خواهند در میز مذاکرات امتیازهای بیشتر به دست آورند؛ در حالی که نظامیان افغان از توانایی‌های بیشتر برخوردارند.

با تداوم حملات طالبان، کمیسیون حقوق بشر افغانستان از تلفات غیرنظامیان به شدت نگرانی کرده است.

این کمیسیون دو روز پیش با نشر گزارشی گفت پس از امضای توافقنامۀ صلح دوحه تا اکنون، ۸۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۱۱۹ تن دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر، ۵۰ درصد این تلفات را به گروه طالبان نسبت داده و گفته است عامل باقی موارد گروه داعش یا افراد ناشناس بوده اند.

طالبان هنوز در مورد چیزی نگفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.