• انتشار: 24 آوریل 2016
  • ساعت: 18:08
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8985
پرینت

هیچ پناهجوی افغان اجباری از المان اخراج نمی شود/ ۲۵۰۰ تن داوطلبانه بازگشته اند

مقام های افغان در برلین می گویند که سفارت افغانستان در این کشور اخراج اجباری پناهجویان افغانستانی را نمی پذیرد.

حمید صدیق سفیر کشور در آلمان به دیچوله گفته که افغانستانی ها به صورت اجباری اخراج نمی شوند اما در سال جاری ۲۵۰۰ تن به صورت داوطلبانه بازگشته اند.

حمید صدیق گفته که مسئولان این سفارت توانسته اند با رایزنی با مقامات آلمانی این موضوع را واضح بسازند که پناهجویان افغان به خاطر فقر و مشکلات اقتصادی به آلمان پناه نیاورده اند.

صدیق اضافه کرده: “گپ خوبی که اینجا وجود دارد این است که از طرف حکومت آلمان کدام تصمیمی گرفته نشده است که اینها (مهاجران) را جبراً به کشورشان برگردانند.”

او در ادامه توضیح داد: “ما از طریق سفارت توانسته ایم آنها را قناعت بدهیم که پناهجویان افغان به خاطر مشکل اقتصادی و فقر به آلمان نیامده اند، بلکه به خاطر مشکلات امنیتی و خطر جانی شان ]به اینجا آمده اند.[

این در حالی است که شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که اسناد محرمانه ای منتشر شده که حاکی از اخراج ۸۰ هزار پناهجوی افغان از کشورهای اتحادیه است.

سفیر کشور در آلمان گفت که تاکنون چنین سندی نشر نشده و هیچ اخراج اجباری از سوی دولت افغانستان پذیرفتنی نیست.

وی افزود که “هر اقدامی فقط باید در هماهنگی با دولت افغانستان صورت بگیرد و در این زمینه تاکنون با دولت افغانستان بحثی مطرح نشده است”.

سفارت افغانستان می گوید در سال ۲۰۱۶ موج مهاجرت افغان ها به آلمان “به مراتب کمتر” است و از آغاز سال تاکنون ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر به آلمان آمده اند.

دولت آلمان از پس از بحران مهاجرت به اروپا تغییرات بزرگی در قوانین پناهندگی اش به وجود آورده است که بر اساس آن به پناهجویان کشورهایی که میزبان قبولی شان کمتر از پنجاه درصد باشد، دیگر امکانات آموختن زبان و اشتراک در کورس های همپذیری را فراهم نمی کند.

افغان ها در حال حاضر کمی بیشتر از ۴۷ درصد در آلمان قبولی دارند اما سفیر کشور می گوید که آلمان هیچ میزانی را برای پذیرفتن پناهجویان افغان مشخص نکرده است.

با این حال صدیق می گوید که طبیعی است که بخشی از پناهجویان افغان در این کشور پذیرفته نشوند: “وضعیتی امنیتی که فعلا در داخل افغانستان است را فعلا آلمان مد نظر گرفته و من یقین دارم تا زمانی که وضعیت امنیتی در داخل کشور بهتر نشده، آلمان هیچ مهاجری را به زور به افغانستان اخراج نخواهد کرد.”

این در حالی است که شورشیان طالبان حملات بهاری خود را اخیرا در برخی نقاط کشور آغاز کرده اند. نیروهای امنیتی نیز تاکنون توانسته اند حملات طالبان را دفع نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.