• انتشار: 28 اکتبر 2019
  • ساعت: 17:27
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39067
پرینت

۸۰ درصد جنلگ های ارچه در بادغیس در خطر نابودی قرار دارد

جنگل های ارچه پس از درختان پسته در بادغیس، از سرمایه‌های ملی به شمار می‌روند، اما بخش کلان این جنگل ها نابود شده است.

عبدالتواب تائب، رئیس زراعت بادغیس می‌گوید، در سال‌های گذشته ۸ تا ۱۰ هزار هکتار جنگل ارچه در بخش‌هایی شهرقلعه‌نو، ولسوالی قادس و آبکمری این ولایت وجود داشت، اما اکنون ۸۰ درصد این جنگل ها نابود شده است.

به گفتۀ او، در حال حاضر حدود ۲ هزار هکتار این جنگل ها در این بخش‌ها باقی مانده است.

آقای تائب، ناامنی‌ها و عدم آگاهی مردم از اهمیت جنگل ها را از علت‌های نابودی جنگل های ارچه در این ولایت عنوان می‌کند و می‌گوید بیشتر این جنگلات توسط باشندگان محل قطع می‌شود و از آنها به جای چوب سوخت استفاده می‌کنند.

رئیس زراعت بادغیس از راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی‌دهی از اهمیت جنگل ها در این ولایت خبر می‌دهد و از نهادهای کمک‌رسان می‌خواهد تا در بخش مواد سوختی به باشندگان نیازمند این ولایت همکاری کنند.

شماری از باشندگان بادغیس می‌گویند که برخی خانواده‌ها به دلیل نداشتن مواد سوختی، این جنگل ها را قطع می‌کنند. 

میرویس مشکوانی، رئیس محیط‌زیست بادغیس از ادامۀ نابودی جنگل ها در این ولایت هشدار می‌دهد و می‌گوید که هیچ‌گونه بودجه‌یی برای احیایی دوبارۀ جنگل ها و آگاهی‌دهی به مردم از اهمیت این سرمایۀ ملی در اختیار ندارند.

آگاهان زیست‌محیطی می‌گویند که قطع جنگل ها، درختان و بته‌های خودرو سبب کاهش آب، فرسایش خاک و سرازیرشدن سیلاب‌ها وآلوده‌گی محیط‌زیست می‌شوند از همین‌رو مردم باید در راستای نگهداری از جنگل ها و درختان بکوشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.