سیاست

چین در امور داخلی افغانستان دخالت نمی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت این کشور به حمایت محکم خود از مردم افغانستان ادامه می دهد و به این کشور برای دسترسی به ترانسپورت و توسعه و ادغام شدن در جامعه بین المللی کمک می کند.

به نقل از «People`s Daily» وانگ ون بین این اظهارات را در پاسخ به سوالی در مورد موضع و اقدامات چین در رابطه با بازسازی صلح آمیز افغانستان مطرح  نمود.

وی افزود افغانستان در مرحله مهم عبور از هرج و مرج به سوی نظم قرار دارد و مردم افغانستان با فرصت تاریخی به دست گرفتن سرنوشت خود و جست و جوی راهی برای توسعه مبتنی بر واقعیت های ملی روبرو هستند.

وانگ ون بین گفت از سویی هم مردم افغانستان گرفتار بحران انسانی و اقتصادی، مبارزه با تروریزم و چالش های حکومتی می باشند و کمک های بین المللی بیشتری باید به افغانستان ارسال شود.

وی تاکید کرد چین همانند همیشه نسبت به مردم افغانستان یک سیاست دوستانه را دنبال می کند و به استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می گذارد و در امور داخلی این کشور دخالت نمی کند.

 وانگ افزود چین تاکنون سه صد میلیون یوآن(۴۷٫۵ میلیون دالر امریکایی) کمک انسانی به افغانستان ارسال کرده و کمک های بیشتر به مردم افغانستان را ادامه می دهد.

چین برای ارتقاء ظرفیت افغانستان در زمینه توسعه مستقل و واردات محصولات زراعی با کیفیت بیشتر از افغانستان برای افزایش درآمد افغان ها به این کشور کمک می کند.

وانگ گفت در بلند مدت، چین آماده است در زمینه دولت داری تجربیان خود را در اختیار افغانستان بگذارد و در پروژه های اتصالی به افغانستان کمک کند. چین همچنین برای ایجاد هم افزایی بین المللی جهت حمایت از صلح افغانستان تلاش می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا