• انتشار: ۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۱۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 66872
پرینت

در کدام کشورها زنان به تنهایی می توانند شبانه قدم بزنند؟ افغانستان در آخرین جایگاه است

براساس یک گزارش تازه تحت عنوان شاخص «زنان، صلح و امنیت»، افغانستان در میان کشورها در پایین ترین نقطه جدول قرار گرفته است؛ این گزارش از زنان پرسیده بود که آیا اگر شبانه به تنهایی بیرون قدم بزنند احساس امنیت می کنند.

بررسی شاخص وضعیت زنان، صلح و امنیت که در سومین سال فعالیت خود قرار دارد و توسط دانشگاه جورج تاون آمریکا مدیریت می گردد، در تازه ترین گزارش خود عنوان کرده است که از میان تمامی کشورهای جهان، افغانستان در پایین ترین نقطه جدول برای امنیت زنان قرار گرفته است.

در این گزارش از زنان پرسیده شده بود که اگر شبانه به تنهایی بیرون از خانه قدم بزنند، احساس امنیت می کنند.

براین اساس، افغانستان در قعر جدول قرار گرفت و کشور امارات متحده عربی با کسب امتیاز ۹۸٫۵ در رتبه اول و کشور سنگاپور با کسب امتیاز ۹۶٫۵ در جایگاه دوم قرار گرفت.

این بدان معنی است که ۹۸٫۵ فیصد زنان بالای ۱۵ سال در امارات متحده عربی هنگامی که از آنها پرسیده شد اگر به تنهایی شبانه بیرون قدم بزنند، احساس راحتی و امنیت دارند، آنان جواب مثبت دادند.

محققان این گزارش بر این باورند که به کمک این تحقیق آنها می توانند به معیاری درست برای سنجش میزان فرصت هایی که زنان می توانند در بیرون از خانه هایشان پیدا کنند، دست یابند.

افغانستان در این لیست در جایگاه آخر قرار گرفت و سوریه نیز در زمینه خشونت های سازمان یافته علیه زنان در جایگاه بدترین دنیا قرار گرفت.  

در کشورهایی توسعه یافته مانند استرالیا و نیوزلند، مردان نسبت به زنان بیشتر احساس امنیت هنگام قدم زدن تنهایی در شب را دارند.

در کشورهای آمریکایی لاتین هم وضعیت خوبی گزارش نشد؛ تقریبا از هر سه زن در کشورهای آمریکای لاتین، تنها یک زن اعلام کرده که شبانه هنگام قدن زدن تنهایی احساس امنیت می کند.

در کشورهای آسیایی و حوزه آرام اما از هر پنج زن، چهار تن اعلام کرده اند که هنگام قدم زدن تنهایی در شب احساس امنیت دارند.

دوازده کشوری که در صدر این فهرست قرار گرفته اند به ترتیب کشورهای زیر می باشند:

۱-امارات متحده عربی

۲-سنگاپور

۳-ترکمنستان

۴-ناروی

۵-قطر

۶-ارمنستان

۷-تاجیکستان

۸-ازبکستان

۹-لوکزامبورگ

۱۰-اسلوانی

۱۱-اتریش

۱۲-چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.