امنیت و جرایم

۶۳۰۰ زن نظامی پیشین افغان در تهدید مرگ از سوی طالبان قرار دارند

با سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن دوباره طالبان، داستان های هولناکی در مورد زنان عضو نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان رقم خورد و آنها اینک نگران از دست دادن جان های خود هستند.

جمیله بیست و هشت ساله که افسر نظامی پیشین نیروهای دفاعی و امنیتی در ولایت هرات بوده می گوید احساس می کند در زندان زندگی می کند.

وی گفت:«احساس می کنم در زندان هستم، باید در خانه بمانم، نمی توان کار کنم یا بیرون بروم و همواره نگران هستم.»

به نقل از صدای امریکا، طالبان محدودیت های شدیدی بر زنان وضع کرده اند و مدعی ند این محدودیت ها براساس قوانین اسلامی می باشد.

بیش از ۶۳۰۰ زن در نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در حکومت پیشین خدمت می کردند که اکنون تحت تهدید طالبان قرار دارند.

آنها نگران از دست دادن جان هایشان و دسترسی طالبان به اطلاعات در مورد خودشان می باشند.

محدودیت های طالبان علیه زنان شامل منع تحصیل، کار و به تازگی سفرهای راه دور بدون همراه محرم می باشد.

طالبان در حالی به وضع قوانین و دستور العمل های زن ستیزانه خود روی آورده اند که فاجعه انسانی میلیون ها شهروند  افغانستان را در خطر گرسنگی مطلق قرار داده است. تعداد افراد بی کار افزایش یافته و قطع کمک های خارجی افغانستان را به لبه نابودی اقتصادی کشانده است.

جمیله می افزاید امیدی به تغییر اوضاع ندارد و فکر نمی کند زنان نظامی پیشین در افغانستان تحت حکومت طالبان آینده ای داشته باشند. او نام واقعی خود را نمی گوید چون می ترسد طالبان او را شناسایی کرده برایش مشکل خلق نمایند.

این در حالی ست که دیده بان حقوق بشر و سازمان ملل در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی، طالبان را به کشتار بیش از صد نظامی پیشین افغانستان متهم نمودند. این کشتار در سایه اعلام عفو عمومی طالبان رخ داد.

جمیله ده سال در مرکز فرماندهی اصلی قول اردوی ۲۰۷ ظفر اردوی ملی افغانستان خدمت کرده است. او می گوید هر روز خبرهای بدی می شنود و هر روز افرادی کشته یا ناپدید می شوند. ترس جمیله به حدی رسیده که فکر می کند کشته خواهد شد.

او می گوید طالبان ممکن است وی را پیدا کرده بکشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا