• انتشار: 19 ژانویه 2016
  • ساعت: 19:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6258
پرینت

نهادهای ناظر انتخاباتی از تاریخ برگزاری انتخابات انتقاد کردند

نهادهای ناظر انتخاباتی می گویند که هنوز شرایط برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی مهیا نیست و اعلام تاریخ انتخابات یک اقدام غیر عملی است.

دو نهاد فیفا و تیفا با صدور اعلامیه های جداگانه با بیان اینکه برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده غیر ممکن است گفته اند که اعلام تاریخ انتخابات مجلس بدون آوردن اصلاحات در ساختار و تشکیلات کمیسیون های انتخاباتی خلاف تعهدات حکومت وحدت ملی است.

نهاد فیفا در اعلامیه خود یادآور شده است که “این نهاد از اعلام تقویم انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی در حالی که هنوز اصلاحات انتخاباتی انجام نشده، متاسف است و این اقدام کمیسیون را ناسنجیده می داند.”

در این اعلامیه با تاکید بر اینکه “اعلام تاریخ انتخابات قرار دادن حکومت در تقابل با نهاد های انتخاباتی است” خاطر نشان شده که اقدام یک جانبه کمیسیون که بدون هماهنگی با حکومت صورت گرفته باعث افزایش نگرانیها و بی اعتمادی مردم به انتخابات شده است.

فیفا به تصویب بودجه سال ۱۳۹۵ بدون درج مصارف انتخابات اشاره کرده و افزوده که “دولت افغانستان ناگزیر است تا برای جلب حمایتهای مالی و تخنیکی جامعه جهانی بپردازد که تقابل موجود میان کمیسیون و حکومت، این مورد را نیز با چالش‌های بزرگی مواجه می‌سازد.”

فیفا از حکومت وحدت ملی خواسته تا هر چه سریعتر اصلاحات انتخاباتی را عملی سازد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به (تیفا) نیز، اعلام تاریخ انتخابات پارلمانی را یک اقدام غیرعملی خوانده است.

مسوولان تیفا نوشتته اند که اعلام این تاریخ در حالی صورت میگیرد که هیچ اصلاحاتی در قوانین و نهادهای انتخاباتی افغانستان نیامده است.

به گفته نهاد “تیفا” بودجه انتخابات آینده در بودجه ملی سال ۱۳۹۵ در نظر گرفته نشده است و از طرفی هم جامعه بین المللی حاضر نیست تا بدون اصلاحات انتخاباتی، انتخابات آینده را تمویل کند.

این اداره هشدار داده تا زمانیکه اصلاحات نظام انتخابات عملی نشود، برگزاری انتخابات در افغانستان ناممکن است.

مسوولان تیفا به حکومت پیشنهاد کرده، تا سرنوشت فرامین تقنینی قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی و قانون انتخابات را مشخص کند تا کمیته گزینش از خلای موجود قانونی رهایی یافته و کارش را ادامه دهد و اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی هرچه زودتر معرفی شوند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.