• انتشار: 16 ژانویه 2016
  • ساعت: 14:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6167
پرینت

تاریخ برگزاری انتخابات “دوشنبه” مشخص می شود

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات به نمایندگان مجلس گفت که روز دوشنبه (۲۸ جدی) تاریخ برگزاری انتخابات را مشخص می کند.

مجلس نمایندگان امروز شنبه؛ یوسف نورستانی و برخی از کمیشنران را به مجلس فراخواند تا در مورد برنامه های کمیسیون مستقل انتخابات معلومات ارایه کند.

آقای نورستانی در جلسه امروز مجلس گفت: ” دو روز بعد (دوشنبه ۲۸ جدی) تقویم انتخاباتی را اعلام می کنیم.”

وی اضافه کرد که  ما سال گذشته هم آمادگی برگزاری انتخابات را داشتیم اما زد و بندهای سیاسی، مانع برگزاری انتخابات شد و روند انتخابات را خدشه دار کرد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بعد از مشخص شدن تقویم انتخاباتی، برنامه ها روی آموزش کارمندان، تهیه لیست رای دهندگان، مشخص کردن مراکز رای گیری و بهبود طرز العمل کاری کمیسیون صورت می گیرد.

این اقدام در حالی از سوی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات صورت خواهد گرفت که هفته گذشته، سرور دانش، معاونت ریاست جمهوری نیز تاکید بر برگزاری انتخابات کرده بود.

آقای دانش گفته بود که اگر در سال آینده انتخابات برگزار نشود، کشور به بحران عظیمی فرو خواهد رفت.

گفتنی است که دولت برای برگزاری انتخابات نیز طی ماه های اخیر کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را تشکیل داد و اخیرآ هم کمیته گزینش را تشکیل داد تا کمیشنران را گزینش کند.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات چندی پیش در یک نشست خبری گفته بود که تشکیل این کمیته خلاف قانون است و کمیشنران باید تا پایان دوره کاریشان باقی بماند.

اما قرار است که کمیته گزینش ۱۵ نفر را انتخابات کند تا ریاست جمهوری ۷ تن آنان را به عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاب کند.

آقای نورستانی امروز شنبه بعد از خروج از صحن مجلس به خبرنگاران گفت که اعضای کمیسیون تا زمان تعیین شده باقی خواهد ماند، مگر اینکه کمیشنران با رضایت خود استعفا دهند و به سمت دیگری گماشته شوند.

او گفت حمایت های همه جانبه از سوی شورای ملی و حکومت برای برگزاری انتخابات وجود دارد.

اما فرهاد عظیمی عضو مجلس به خبرگزاری رها گفت رد فرمان تقنینی مجلس در مورد کمیته گزینش و صلاحیت های اعضای کمیسیون انتخابات به معنای تایید اعضای فعلی کمیسیون مستقل انتخابات نیست.

او افزود این فرمان به این اساس رد شد که مجلس بر اساس قانون در سال اخر کاری خود نمی تواند، قوانین انتخاباتی را تعدیل و یا تصویب کند.

یوسف نورستانی از سوی دیگر فعالیت کمیته گزینش را خلاف قانون عنوان کرد و گفت که وقتی فرمان از سوی شورای ملی رد شد، دیگر نیازی به ادامه کار کمیته گزینش نیست.

ولی کمیته گزینش در این روزها به کار خود ادامه می دهد و قرار است به زودی اعضا را معرفی کند.

ریاست جمهوری گفته است که در بین تابستان و پاییز سال آینده انتخابات برگزار خواهد شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.