• انتشار: 25 ژوئن 2016
  • ساعت: 14:32
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10315
پرینت
سخنگوی وزارت‌ فواید عامه:

در ۶ ماه گذشته نزدیک به ۶ صد کیلومتر سرک اسفالت شده است

مقامات در وزارت فواید عامه می‏گویند که طی ۶ ماه گذشته بیش از ۵۹۵ کیلومتر جاده در سطح کشور آسفالت و قیرریزی شده است.

 

مهدی روحانی، سخنگوی وزارت فواید عامه، امروز(شنبه) در نشست خبری “گزارش دهی ۶ ماه گذشته سال مالی ۱۳۹۵” گفت: مهم‌ترین فعالیت وزارت فواید عامه از طریق برنامه راه سازی، وصل کردن روستا به روستا، شهر به شهر و کشور به کشور بوده است.

آقای روحانی افزود: وزرات فواید عامه توانسته است تا در ۶ ماه گذشته بیش از ۵۹۵  کیلومتر جاده را در نقاط مختلف کشور اسفالت و قیرریزی کند.

او همچنان خاطر نشان کرد که در ۶ ماه گذشته این وزارت بیش از ۱۰ هزار کیلومتر جاده درجه دو، بیش از ۱۳۹۱ متر پُل و بیش از ۳۵۲۵ متر پلچک و دیوار‌های استنادی را به بهره برداری سپرده است.

روحانی تصریح کرد که این پروژه‌ها در کنار اینکه ۳ میلیون روز کاری را برای روستاییان فراهم کرده، برای ۴۵۰ دانشجو زمینه کاری‌های عملی را نیز فراهم ساخته است.

او با بیان اینکه تطبیق این پروژه ۳۵۰ میلیون دالر امریکایی هزینه برداشته است گفت که کشور‌های جاپان، ایتالیا، بانک جهانی و دولت افغانستان تمویل کنندگان پروژه‌های وزارت فواید عامه بوده اند و در سال ۲۰۱۵ این وزارت تمام بودجه خود را به مصرف رسانیده بود.

سخنگوی وزارت فواید عامه تأکید کرد که تطبیق و بررسی تمام پروژه‌های وزارت فواید عامه از سوی افغانستانی‌ها انجام می‌شود و خارجی‌ها در آن دخالتی ندارند.

در همین حال اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات در این نشست گفت که وزارت احیا و انکشاف دهات نیز طی ۶ ماه سال مالی ۱۳۹۵ از طریق برنامه‌های ملی خود ۸۹۱ کیلومتر جاده آسفالت، قیر ریزی، کانکریت و جغل اندازی شده را در ۳۴ ولایت بازسازی کرده است.

آقای رستمی افزود که هم‏اکنون ۵۳ درصد روستانشینان به خدمات اولیه شهری و ترانسپورتی دسترسی دارند.

سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات تصریح کرد که این وزارت در ۶ ماه گذشته ۱۵۸۷ کیلومتر جاده را در سراسر کشور مورد حفظ و مراقبت قرار داده و بیش از ۸۹۱ متر پُل را در نقاط مختلف کشور اعمار کرده است.

رستمی، هزینه این پروژه‌ها را ۴۴ میلیون دالر عنوان کرد و افزود که این پروژه‌ها ۱۳۹۸ روستا را در ۲۴۷ ولسوالی وصل ساخته و برای بیش از ۲۱ هزار نفر زمینه‌های کاری کوتاه مدت را فراهم کرده است.

سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات اظهار داشت: با تطبیق این پروژه و ساخت جاده‌ها، تسهیلاتی در فعالیت دهاقین و سایر روستا نشینان به میان آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.