• انتشار: 9 سپتامبر 2020
  • ساعت: 10:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 48263
پرینت

۶ زندانی خطرناک طالبان به دوحه منتقل شده اند

شش زندانی طالبان که پنج تن شان از ولایات مختلف کشور و یک تن شان شهروند پاکستانی است، ناوقت شب گذشته در یک پرواز اختصاصی عازم دوحه شده‌اند.

در تکمیل مبادله زندانیان میان کابل و طالبان، ۶ عضو طالبان از زندان‌های افغانستان به قطر منتقل شدند.

یک منبع حکومتی تاکید کرد شش تن از زندانیان خطرناک طالبان که رهایی شان با مخالفت برخی کشورها روبه‌رو شده بود، از زندان آزاد شده و به دوحه پایتخت قطر منتقل شده‌اند.

به گفته این منبع شش زندانی طالبان که پنج تن شان از ولایات مختلف کشور و یک تن شان شهروند پاکستانی است، ناوقت شب گذشته در یک پرواز اختصاصی عازم دوحه شده‌اند.

  این خبر در حالی منتشر می‌شود که طالبان و دولت افغانستان هنوز انتقال زندانیان به دوحه را تأیید نکرده‌اند. 

پیش از این محمد نعیم سخنگوی طالبان گفته بود طالبان منتظر آزادی زندانیان باقی مانده توسط دولت افغانستان است تا دو طرف مذاکرات صلح را آغاز کنند. 

گروه طالبان از دولت کابل می‌خواهد تا پنج هزار زندانی این گروه را آزاد کند. 

پس از اعتراض فرانسه و استرالیا، دولت افغانستان تا کنون از آزادی این ۶ تن (محمد دعود، اکبر خان، عبدالصبور، نقیب الله، سید رسول و حکمت الله) که گفته می‌شود در عملیات کشته شدن نیروهای نظامی کشورهای غربی دست داشته‌اند، جلوگیری کرده است. 

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد مسائل تکنیکی برای آغاز مذاکره با طالبان حل شده و حکومت روند صلح را با تمام خطرات احتمالی آن مدیریت خواهد کرد. 

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در یک نشست خبری در کابل گفت: «ما به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که روند صلح را با تمام چالش و خطرات احتمالی آن مدیریت خواهیم کرد و همچنان تمام روند را با شفافیت پیش خواهیم برد و نیز تمام جزئیات آن را با مردم افغانستان در میان می‌گذاریم.»

صدیقی افزود تمام قدم‌هایی که برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان از طرف حکومت افغانستان باید برداشته می‌شد برداشته شده و دولت افغانستان امیدوار است طالبان هم آمادگی خود را برای آغاز مذاکرات اعلام کند تا هر چه زودتر مذاکرات صلح آغاز شود. 

به گفته او، برای آغاز مذاکرات هیچ مانعی از جانب دولت جمهوری اسلامی افغانستان وجود ندارد و هدف دولت در آغاز مذاکرات برقراری  آتش‌بس و پایان جنگ و خشونت از جانب طالبان است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.