• انتشار: 17 اکتبر 2019
  • ساعت: 20:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38773
پرینت

۵ هزار زندانی طالب قرار است آزاد شوند

مولوی قلم‌الدین، یکی از اعضای پیشین طالبان در بارۀ آزادی انس حقانی می‌گوید احتمالاً در روزهای آینده وی با دو استاد آمریکایی که اسیر طالبان‌اند، تبادله شود.

چهار روز پیش روزنامۀ وال‌استریت ژورنال از آغاز گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان خبر داد.

این گفت‌وگوها پس از پایان نهمین دور، در نتیجۀ پیام توییتری دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا متوقف شده بود.

رحمت‌الله نبیل، نامزد ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید قرار است طالبان فهرستی از ۵ هزار زندانی خود را برای آزادی به آمریکا بسپارند.

به گفتۀ آقای نبیل، در این فهرست نام انس حقانی نیز قرار دارد.

آقای نبیل می‌گوید، آزادی هزاران زندانی طالبان وابستۀ انتخابات است؛ «آزادی زندانیان مربوط حکومت بعدی است که آیا این حکومت برآمده از انتخابات شفاف است یا حکومتی برآمده از مصلحت سیاسی.»

کوین کینگ و تیموتی ویکس ماه آگست/اوت سال ۲۰۱۶ تویط افرادی که لباس‌هایی شبیه لباس مأموران امنیتی به تن داشتند، در اطراف دانشگاه آمریکایی افغانستان در غرب کابل ربوده شدند.

یک مقام حکومت افغانستان نیز به شرط افشانشدن هویتش به سلام وطن دار می‌گوید آزادی زندانیان طالبان یکی از موارد بحث‌شده در گفت‌وگوهای صلح بوده است.

به گفتۀ منبع، موضوع آزادی زندانیان میان طالبان و آمریکا است و «با حکومت افغانستان در میان گذاشته نشده است.» این در حالی است که محمداشرف غنی پیش از این از آزادی دست‌کم یک هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت خبر داده بود.

چهره‌های پیشین طالبان نیز فهرست ۵ هزار نفرۀ زندانیان طالبان را تأیید می‌کنند و می‌گویند، قرار بوده این فهرست در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حکومت افغانستان در میان گذاشته شود.

مولوی قلم‌الدین، یکی از اعضای پیشین طالبان در بارۀ آزادی انس حقانی می‌گوید احتمالاً در روزهای آینده این زندانی با دو استاد آمریکایی که اسیر طالبان‌اند، تبادله شود. او هم‌چنان از آغاز گفت‌وگوهای صلح پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری خبر می‌دهد.

وحید مژده، آگاه سیاسی می‌گوید، فهرست زندانیان طالبان در نشست بین‌الافغانی روی میز حکومت افغانستان گذاشته خواهد شد. او نیز گفت‌وگو برای آزادی انس حقانی را تأیید می‌کند و می‌گوید، انس حقانی در بدل آزادی دو استاد آمریکایی آزاد خواهد شد.

با این حال صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید انس حقانی در بند امنیت ملی افغانستان است و تاکنون هیچ تصمیمی برای آزادی وی اتخاذ نشده است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که منابع می‌گویند، معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی روز گذشته در دیدارش با رئیس جمهور در مورد آزادی انس حقانی و روند گفت‌وگوهای صلح گفت‌وگو کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.