اجتماعی

۵ میلیون افغانی خون بهای کشته شدن یک کوچی مسلح را مردم باید پرداخت کنند

برخی منابع محلی از ولایت غزنی می گویند طالبان در همکاری با کوچی ها باشندگان روستای ناور ولایت غزنی را مجبور کرده اند ۵ میلیون افغانی خون بهای کشته شدن یک کوچی مسلح در سال ۱۳۸۳ را پرداخت کنند.

این در حالی ست که کوچی کشته شده مسلح بوده و درگیری کوچی ها با قریه نشینان بر سر علف چر ها سالهاست که قربانی از دو طرف قربانی گرفته است.

کوچی ها با حمایت طالبان محلی به باشندگان این روستا مهلت داده اند این مبلغ را تا روز جمع ۳۰ میزان پرداخت کنند.

به گفته‌ی برخی از ساکنان این روستا آنها مؤظف شده‌اند تا این مبلغ را در ازای «ادعای کشته‌شدن یک کوچی» در منطقه‌ی‌شان پرداخت کنند. کوچی‌ها مدعی شده‌اند این فرد در سال ۱۳۸۳ خورشیدی در درگیری با نظامیان حکومت پیشین در قوریه کشته شده است.

همچنین کوچی‌ها ادعا کرده‌اند ۲۰ میل اسلحه‌ی‌شان در آن هنگام هم در این روستا مفقود شده است.

باشندگان قوریه می گویند از فیصله توسط  «مصلحین» که از سوی طالبان مامور بررسی موضوع بودند اعلام شده است.  

طالبان مردم روستای قوریه را تهدید کرده اند با اتمام مهلت تعیین شده و در صورت پرداخت نشدن این مبلغ آنها این مبلغ و بیست میل اسلحه را از مردم گرفته به کوچی ها تحویل می دهند.

طالبان همچنین مردم این روستا را به مجازات تهدید کرده اند.  

در همین حال؛ روز گذشته منابع مردمی در ولایت غور نیز تأیید کردند طالبان به‌خاطر کشته‌شدن دو نیروی‌شان در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت از ساکنان محل حدود یک‌ونیم میلیون افغانی خون‌بها طلب کرده است.

به گفته‌ی آنان، این افراد طالبان قبل از سقوط غور به‌دست این گروه، در روستاهای «قند سنگ» و «شورک» شهر فیروزکوه کشته شده بودند. طالبان تاکنون ۵۰۹ هزار افغانی از ساکنان این روستا خون‌بها گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا