• انتشار: ۲۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۹:۰۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67959
پرینت

۵ الی ۱۰ فیصد دانش آموزان مکاتب خصوصی در هرات ترک تحصیل کرده اند

شماری از مسئولین مراکز آموزشی و لیسه های خصوصی در ولایت هرات می گویند با سقوط دولت و روی کار آمدن دوباره طالبان بر افغانستان، در حدود ۵ الی ۱۰ فیصد دانش آموزان مکاتب ترک تحصیل کرده اند.

عبدالقدوس یاسین زاده رئیس عمومی لیسه های خصوصی رسالت در ولایت هرات در صحبت با خبرنگار رها می گوید که پس از سقوط دولت جمهوری در افغانستان، ۵ الی ۱۰ فیصد دانش آموزان ترک تحصیل کرده اند و به خارج از کشور رفته اند.

آقای یاسین زاده می گوید این دانش آموزان به همراه خانواده های خود به دلایل متعدد به شمول فقر و بیکاری و ناامنی افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه و یا اروپایی مهاجرت کرده اند.  

وی می افزاید کم شدن شمار دانش آموزان از مکاتب کاملا مشهود است و این امر تاثیری منفی بر روحیه دیگر دانش آموزان دارد.

زهرا رحیمی، یک تن از دانش آموزان صنف نهم در یکی از مکاتب ولایت هرات به خبرگزاری رها می گوید علاوه بر کم شدن تعداد شاگردان مکاتب، شمار استادان نیز به وضوح کاهش پیدا کرده است.

وی می افزاید در گذشته تمامی صنوف تحصیلی مملو از دانش آموزان و استادان بود، اما پس از سقوط دولت دیگر کمتر کلاسی را می توان یافت که مانند سابق شور و اشتیاق تحصیل در آن وجود داشته باشد.

این دختر دانش آموز همچنین می گوید با دیدن این وضع، او نیز روحیه اش را برای ادامه تحصیل از دست داده است و دیگر تمایلی به رفتن به مکتب ندارد.

عبدالله غفوری، یک باشنده ولایت هرات می گوید: «از روزی که طالبان به قدرت رسیده اند، فرزندانش هیچ گاه به صورت منظم به مکتب نرفته اند.»

وی می افزاید در شرایط حاضر یک روز در مکاتب صنف های درسی برگزار می گردد، و یک روز دیگر بنا به دلایلی مختلف صنف ها تعطیل می گردد.

او با توجه به شرایط نسبت به آینده نامعلوم فرزندانش ابراز نگرانی می کند.

لازم به ذکر است که طالبان پس از رسیدن دوباره به قدرت در افغانستان، دختران صنف ششم به بالاتر را از رفتن به مکاتب منع کردند و گفتند تا فضای مناسب اسلامی برای آنها مهیا نشده است، آنها اجازه رفتن به مکاتب ندارند.

چند روز پیش، یک مقام طالبان در هرات اعلام کرد که تمامی دانش آموزان دختر در این ولایت می توانند به مکاتب شان برگردند؛ اما امروز پس از گذشت تنها ۱۰ روز مجددا دختران از رفتن به مکاتب منع شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.