• انتشار: 29 ژوئن 2020
  • ساعت: 21:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45353
پرینت

مجلس خواستار معرفی نامزد وزیران از سوی حکومت شد

با وجود این که بیش از ۴۰ روز از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گذشته است، اما هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی فهرست کامل نامزد وزیران حکومت جدید برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی می‌شوند.

نمایندگان مجلس از حکومت خواسته‌اند که در ‌زودترین فرصت ممکن نامزد وزیران کابینه را برای گرفتن رأی اعتماد معرفی کند تا به نگرانی‌های موجود از ادامه‌ی سرپرستی در ادارات و وزارت‌خانه‌ها نقطه‌ی پایان گذاشته شود.

در اعلامیه‌ای که امروز (دوشنبه، ۹ سرطان) از سوی دفتر مطبوعاتی میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان منتشر شده، همچنان آمده است که اسناد و سوابق نامزد وزیران از سوی کمیسیون‌های پنج‌گانه‌ی این مجلس با دقت بررسی خواهد شد.

به نقل از اعلامیه، کمیسیون‌های امنیت داخلی، کمیسیون امور فرهنگی، کمیسیون امور بین‌المللی، کمیسیون عدلی و قضایی و کمیسیون تفتیش مرکزی تحت ریاست رییس مجلس، اسناد ارایه‌شده‌ی نامزدان و معیارهای لازم قانونی آنها را بررسی خواهند کرد.

در اعلامیه گفته شده است که پس از ارایه‌ی گزارش‌ کمیسیون‌های پنج‌گانه به رییس مجلس نمایندگان، اعضای این مجلس در مورد دادن رأی اعتماد به نامزد وزیران تصمیم خواهند گرفت.

کمیسیون امنیت داخلی مسئولیت دارد تا تذکره‌ی تابعیت و سن نامزد وزیران را بررسی کند. بررسی دوتابعیته بودن و سابقه‌ی جرمی و جنایی نیز از مسئولیت‌های کمیسیون‌های امور بین‌المللی و امور عدلی و قضایی عنوان شده است.

کمیسیون تفتیش مرکزی مسایل مالیاتی و باقی‌داری و کمیسیون امور دینی و فرهنگی نیز مسایل مربوط به اسناد تحصیلی نامزد وزیران را به‌گونه‌ی جدی و دقیق بررسی خواهند کرد.

در اعلامیه آمده است در صورتی که نامزد وزیران با اسناد کامل و معیارهای لازم از این مراحل عبور کنند، وارد مرحله‌ی رأی‌گیری در نشست عمومی خواهند شد.

مجلس نمایندگان در حالی خواستار معرفی هرچه زودتر نامزد وزیران به این مجلس برای گرفتن رأی اعتماد شده است که تا کنون سپیدار موفق به معرفی حتا یک نامزد وزیر این جناح نشده است. در مقابل، ارگ تا کنون برای شماری از وزارت‌خانه‌ها سرپرست و نامزد وزیر معرفی کرده است.

با وصف این که بیش از ۴۰ روز از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گذشته است، اما هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی فهرست کامل نامزد وزیران حکومت جدید برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.