• انتشار: ۲۱ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۵۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 65503
پرینت

۴ پیشنهاد چین به سران گروه ۲۰ برای کنترل اوضاع افغانستان

وزیر خارجه چین در نشست فوق العاده اعضای گروه ۲۰ برای افغانستان ۴ پیشنهاد ارائه کرده و گفته است که گروه ۲۰ باید از وجهه و توانایی خود برای صلح و ثبات افغانستان و منطقه استفاده کند.

«وانگ یی» وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور چین روز گذشته سه شنبه (۲۰ میزان) در نشست سران گروه بیست برای افغانستان ۴ پیشنهاد را برای کنترل چالش های مرتبط با افغانستان به شمول بحران انسانی و تروریسم ارائه کرد.

«سی جی تن ان» چین به نقل از وزیر خارجه این کشور نوشته است که افغانستان هم اکنون در چهار راه فرصت ها و چالش ها، مشکلات و امیدواری ها قرار دارد.

او گفت “تجربه ۲۰ سال گذشته نشان داد که یک کشور باید متناسب با شرایط خود گام به سوی توسعه بردارد؛ تحمیل ایدئولوژی و مداخله نظامی در امورات داخلی یک کشور تنها به بی ثباتی مداوم و بحران انسانی منجر می گردد.”

وزیر خارجه چین از سران گروه ۲۰ خواست تا به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارد و اجازه دهند که افغان ها خود تصمیم به مشارکت در صلح، ثبات، خوشبختی و توسعه افغانستان و منطقه بگیرند.  

وی در همین خصوص ۴ پیشنهاد ارائه کرد:

اول؛ چین از تمامی کشورها می خواهد که به تداوم حمایت های بشردوستانه بر رفاه مردم افغانستان تمرکز کند تا آنها را در شرایط کمبود غذا، همه گیری بیماری کرونا و کمبود اقلام و تجهیزات طبی کمک کنند.

او گفت به همین منظور چین ۲۰۰ میلیون یوان (حدود ۳۱ میلیون دالر) کمک های بشردوستانه شامل مواد غذایی، تجهیزات متناسب برای رویارویی با فصل سرد زمستان، تجهیزات طبی و واکسن کرونا به افغانستان اختصاص می دهد، که اولین محموله آن به تازگی به مقام های محلی افغانستان تحویل داده شده است.

دوم؛ افغانستان باید به یک مسیر توسعه باز و فراگیر متعهد بماند. جامعه جهانی باید با طرف افغان به شیوه منطقی و عملی وارد تعامل گردد و از این کشور برای تشکیل ساختار سیاسی همه شمول حمایت کند.

وزیر خارجه چین تاکید کرد که یکی از بنیادی ترین شیوه ها برای فرونشاندن چالش های افغانستان این است که این کشور متوجه اهمیت بازسازی مسالمت آمیز و رشد اقتصاد و توسعه اجتماعی خود گردد.

وانگ یی از کشورها خواست تا تحریم های یک طرفه شان را علیه افغانستان بردارند و از نهادهای مالی بین المللی نیز خواست تا حمایت مالی بیشتری برای مهار فقر و بازسازی زیرساخت ها در افغانستان کنند.   

سوم؛ وزیر خارجه چین بار دیگر بر موضع مستحکم کشورش مبنی بر عدم تحمل حضور گروه های تروریستی در افغانستان تاکید کرد.  

او از کشورها خواست تا اقدام موثری در راستای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای گروه های تروریستی بردارند و پیشنهاد کرد که جبهه واحدی از سوی جامعه جهانی در این خصوص شکل بگیرد.

چهارم؛ چین معتقد است که جامعه جهانی باید در خصوص افغانستان به یک اتفاق نظر برسد و با همکاری مشترک برای ایجاد مکانیزمی مشخص برای تعامل با افغانستان گام بردارند.

وانگ یی وزیر خارجه چین گفت که کشورش از نقش مرکزی سازمان ملل متحد در بخش کمک های بشردوستانه به افغانستان و تلاش برای حفظ ثبات و صلح در این کشور حمایت می کند.

او همچنین افزود که کشورش آماده است تا با تمامی جناح های سیاسی در افغانستان کار کند تا افغانستان فصل تازه ای از زندگی را تجربه کند.

لازم به ذکر است که نشست فوق العاده گروه ۲۰ برای اوضاع افغانستان روز گذشته سه شنبه به ریاست ایتالیا برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.