• انتشار: 15 دسامبر 2019
  • ساعت: 10:44
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39977
پرینت

۴ هزار سرباز آمریکایی افغانستان را ترک می کند

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا قصد دارد، خروج چهار هزار سرباز امریکایی از افغانستان، را در اوایل هفتۀ آیندۀ اعلام کند.

سه تن از مقامات کنونی و پیشین حکومت امریکا، این مطلب را به شبکۀ خبری “ان بی سی” امریکا بیان داشته‌اند، اما نگفته‌اند چه زمانی خروج این سربازان آغاز می‌شود.

در حال حاضر، شمار سربازان امریکایی در افغانستان به ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر می‌رسد.

این مقامات که نامی از آنان برده نشده است، خروج سربازان امریکایی را از افغانستان، مرحله وار توصیف کرده گفته‌اند که طی چند ماه صورت خواهد گرفت.

براساس گفته‌های دو تن از این مقامات امریکایی، خروج سربازان به دو گونه صورت می‌گیرد: یکی خروج برخی از سربازان قبل از تکمیل دورۀ خدمات شان در افغانستان و دوم، شماری از کسانیکه خارج می‌شوند، سربازان تازه تنفس جایگزین آنان نخواهد شد.

با خروج این چهار هزار سرباز، رقم نظامیان امریکایی در افغانستان بین هشت تا نُه هزار خواهد شد که به گفتۀ یک مقام پیشین امریکا به شبکۀ ان بی سی، “این اقدام شمار سربازان امریکایی را به حد اقل می‌رساند که باید در افغانستان نگهدارید تا مذاکرات با اعتباری با گروه طالبان داشته باشید.”

اما اعلامیه ای نیروهای امریکایی در افغانستان حاکی است که تا هنوز دستور کاهش سربازان در افغانستان به آنان مواصلت نکرده است.

در اعلامیه آمده است “ما به ماموریت حمایت قاطع و شرکای افغان ما کاملاً متعهد باقی می‌مانیم و تمرکز ما روی اهداف کلیدی است که همانا جلب اطمینان از اینکه افغانستان بار دیگر به عنوان پناهگاه امن برای دهشت افگنانی استفاده نمی شود که ایالات متحده، متحدین یا منافع ما را تهدید می کنند.”

اعلام خروج چهار هزار سرباز امریکایی درست چند روز پس از آن صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای مصالحۀ افغانستان، پس از سه ماه توقف مذاکرات، یکبار دیگر وارد گفتگو های دیپلوماتیک با طالبان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.