• انتشار: 28 اکتبر 2019
  • ساعت: 03:38
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39037
پرینت

صدیقی: نشست پکن مذاکره برای صلح نیست

صدیقی گفت: “ما خواهان گفتگوهای صلحی هستیم که رهبری آن در دست حکومت افغانستان باشد. تعهد جدی در حکومت برای آغاز گفتگو با طالبان همیشه موجود بوده است”.

سخنگوی رییس جمهور می گوید که نشست بین افغانی  بیجینگ، ادامه نشست‌های قطر و مسکو است و این نشست، مذاکره برای صلح نیست.

صدیق صدیقی که روز یک‌شنبه(۵عقرب) در یک نشست خبری جزییات سفر رییس جمهور غنی به جاپان و آذربایجان را شرح می داد، گفت: “ما ملاحظاتی نسبت به نشست بیجینگ داشتیم، اما توافق کردیم که این نشست برگزار شود.”

او تاکید کرد تاکنون هیات حکومت افغانستان که قرار است در این نشست شرکت کند، تشکیل نشده ‌است.

سخنگوی رییس جمهور اضافه کرد که رییس‌جمهور غنی در دیدارش با رییس‌جمهور پاکستان در باکو، از پاکستان خواسته است در برابر گروه‌های هراس‌افگن به گونه جدی اقدام کند.

وی گفت: “ما خواهان گفتگوهای صلحی هستیم که رهبری آن در دست حکومت افغانستان باشد. تعهد جدی در حکومت برای آغاز گفتگو با طالبان همیشه موجود بوده است”.

صدیقی افزود، حکومت افغانستان برای رسیدن به یک صلح پایدار، کوتاه‌ترین راه را دنبال می‌کند؛ طالبان باید از خشونت دست بکشند و آتش‌بس کنند و این کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به یک صلح پایدار است.

به گفته او، برای رییس جمهور غنی صلح اولویت دارد، اما صلحی که پایدار باشد و منافع ملی در آن، آسیب نبیند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که روز گذشته ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به خبرنامه گفته بود که بر اساس اطلاعات آنان، نشست بیجینگ تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.