• انتشار: 21 سپتامبر 2019
  • ساعت: 21:10
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37892
پرینت

پاکستان: خط دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان است

وزارت خارجه پاکستان گفت:«پاکستان باورمند است باز بودن مرز تورخم به طور ۲۴ ساعته، یک گام مثبت در راستای ایجاد سهولت برای مردم و بازرگانان دو طرف است و اعلامیه وزارت خارجه افغانستان فقط اراده رسیدن به صلح و همکاری میان دو کشور را زیر سوال می‌برد و باید از آن خودداری شود.»

هفته گذشته بندر تورخم به طور ۲۴ ساعته با حضور عمران خان، صدر اعظم پاکستان و برخی از مقام‌های حکومت افغانستان گشایش یافت. در لوحه‌ گشایش بندر ترخم به عنوان مرز رسمی افغانستان و پاکستان نوشته شده بود.

یک روز پس از آن، وزارت خارجه افغانستان به این کار پاکستان واکنش نشان داد و گفت که “دیورند مرز رسمی افغانستان و پاکستان” نیست.

صدای امریکا نوشت وزارت خارجه پاکستان روز شنبه ۲۱ سپتمبر (۳۱ سنبله) در اعلامیه‌ای گفت:« اعلامیه وزارت خارجه افغانستان را غیرمسوولانه می‌دانیم، سخنگوی وزارت خارجه (پاکستان) بیان داشت مساله مرز (مشترک) افغانستان و پاکستان مطابق قوانین و معاهدات بین‌المللی از سوی جامعه جهانی به عنوان مرز رسمی دو کشور شناخته می‌شود.»

وزارت خارجه پاکستان همچنان افزود: «پاکستان باورمند است که باز بودن مرز تورخم به طور ۲۴ ساعته، یک گام مثبت در راستای ایجاد سهولت برای مردم و بازرگانان دو طرف است. هرچند چنین اعلامیه‌هایی فقط اراده رسیدن به صلح و همکاری میان دو کشور را زیر سوال می‌برد که باید از آن خودداری شود.»

افغانستان و پاکستان بیش از ۲۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. تورخم، سپین بولدک و غلام خان از بندرهای مهم در مرز میان دو کشور است.

معاهده دیورند در تاریخ ۱۲ اکتبر ۱۸۹۳ میان امیرعبدالرحمان خان و هنری دیورند امضا شد که بر اساس آن خط دیورند به عنوان مرز میان افغانستان و هند بریتانیایی تعیین شد.اما از زمان تشکیل پاکستان در سال ۱۹۴۷ تا کنون خط دیورند سبب تنش میان افغانستان و پاکستان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.