• انتشار: 30 اکتبر 2016
  • ساعت: 14:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14910
پرینت

۳۷۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران  در ۱۰ ماه گذشته صورت گرفته است

دیده بان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان-نی- در گزارش تازه خود اورده است که در طی ده ماه گذشته سال جاری میلادی ۳۷۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران و عاملان رسانه ای صورت گرفته است.

صدیق الله توحیدی، رئیس دیده بان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان امروز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که در سال جاری ۳۷۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است که برابر مجموع خشونت های ۸ سال اخیر است.

بر اساس توحیدی، ۹۶ خبرنگار در ولایت قندز، ۷۵ تن در هلمند، ۱۰۸ تن در فراه و ۱۳ تن هم در ولایت ارزگان بر اثر فشارهای فزایندۀ تهدید آمیز؛ بطور مؤقت مجبور به ترک وظایف ومحل شان شده اند.

همچنان ارقام به دست آمده نی نشان می دهد که در دو ماه گذشته مجموعأ ۲۹۲ تن خبرنگار و کارمند رسانه ای بالاثر تهدید و خشونت حتی موقتاً مجبور به ترک وظایف و نیز ترک محل کار و محل زندگی شان شده اند.

این درحالیست که درسراسر افغانستان ۸۵ مورد خشونت دیگر نیز در برابر خبرنگاران طور انفرادی و گروهی به ثبت رسیده است.

آقای توحیدی می گوید که موضوع تکان دهنده تر اینکه امسال در مجموع ۱۳ مورد قتل خبرنگاران نیز شامل این رقم است.

وی عامل این خشونت ها را، گروه های تروریستی، منسوبان حکومتی و در برخی موارد سکتورهای خصوصی عنوان کرد.

گفتنی است که حدود ۲ ماه پیش شورای امنیت ملی مقرره مصئونیت خبرنگاران را پذیرفت و رئیس جمهوری نیز طی حکمی این مقرره را صادر کرد.

همچنین در سال جاری، کمیته هماهنگی میان خبرنگاران- فدراسیون رسانه ها و حکومت ایجاد شد؛ قانون دسترسی به اطلاعات توسط رئیس جمهوری توشیح شد ولی در کاهش خشونت های علیه خبرنگاران تاثیر مثبتی نداشته است.

آقای توحیدی گفت که از مقام های دولتی می خواهیم، اگر پرونده ها خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده اند، نتیجه تحقیق را اعلام کنند و اگر آغاز نکرده اند، اعلام امادگی کنند و بررسی خود را آغاز کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.