• انتشار: 7 سپتامبر 2019
  • ساعت: 18:07
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37506
پرینت
وزیر امور خارجه امریکا:

پس از حصول اطمینان توافق نامه صلح با طالبان را امضا می کنیم

وزیر خارجه امریکا در تازه ترین اظهاراتش در مورد صلح افغانشتان گفت امریکا پس از اطمینان، توافقنامه با طالبان را امضا خواهد کرد.

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا روز گذشته (۱۵ سنبله) در مصاحبه با یک رسانه امریکایی به نام “دیلی سیگنال” گفت امریکا می‌خواهد با امضای توافقنامه صلح با طالبان، جنگ جاری در افغانستان به پایان برسد.

آقای پمپیو تاکید کرد تمایل دارد توافقنامه با طالبان را امضا کند تا بر بنیاد این توافقنامه مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شده و جنگ جاری به پایان برسد.

او افزود امریکا کدام توافقنامه مسخره را امضا نخواهد کرد؛ بلکه این توافقنامه کاملاً ارزیابی می‌شود و پس از حصول اطمینان و تایید رییس جمهور ترمپ امضا خواهد شد.

به گفته او، پس از امضای توافقنامه صلح با طالبان، رییس جمهور ترامپ تصمیم خواهد گرفت که به چه اندازه نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند و چه تعداد نیروها در افغانستان باقی خواهند ماند.

این در حالی است که چندی پیش روزنامه تایمز امریکا گزارش داده بود که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا تمایل ندارد توافقنامه صلح با طالبان را امضا کند.

این روزنامه، احتمال عدم پایبندی طالبان به این توافقنامه را یکی از دلایل بی علاقه‌گی پامپیو به امضای توافقنامه صلح امریکا و طالبان، خوانده بود.

همچنین، پیش از این چندین تن از سناتوران و ۹ تن از سفیران پیشین امریکا در کابل نیز به امضای توافقنامه امریکا و طالبان واکنش سختی نشان داده بودند.

آنان هشدار داده بودند که طالبان به این توافقنامه عمل نخواهد کرد و افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی به جنگ داخلی خواهد رفت.

گفتنی است بر اساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان، ۴۵۰۰ سرباز امریکایی از پنج پایگاه شان در افغانستان در مدت ۱۳۵ روز، بیرون خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.