• انتشار: 3 آگوست 2020
  • ساعت: 23:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46516
پرینت
به دنبال حمله مهاجمان به زندان مرکزی جلال آباد

۳۳۸ زندانی ناپدید شده اند

به دنبال حمله مهاجمان به زندان مرکزی ننگرهار علاوه بر کشته و زخمی شدن تعدادی از زندانیان حدود ۳۳۸ زندانی دیگر ناپدید شده است.

حدود بیست ساعت پس از حملۀ مهاجمان مسلح به زندان مرکزی ننگرهار، یک منبع حکومتی در این ولایت گفت شماری از زندانیان از زندان فرار کرده‌اند.

منبع هم‌چنان به نقل از یک زندانی افزود تمامی مهاجمان به زبان‌های فارسی و پشتو آشنا نبودند و به احتمال زیاد شهروندان کشورهای خارجی بودند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار پیش‌تر گفته بود در این زندان حدود ۱۷۹۳ نفر زندانی بودند.

به گفته او، نیروهای امنیتی ۱۰۲۵ زندانی را هنگام فرار دوباره بازداشت کردند.

او افزود نیروهای امنیتی، ۴۳۰ زندانی را از این زندان نجات دادند، شماری از زندانیان کشته و زخمی شده‌ و برخی ناپدید شدند. براساس آماری که مقام‌های امنیتی ننگرهار داده‌اند، از میان ۱۷۹۳ زندانی، ۳۳۸ تن آنان ناپدید شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار گفت در این حمله، ۲۹ تن به شمول نظامیان و غیرنظامیان کشته و دست‌کم پنجاه تن دیگر زخمی شدند.

حوالی ساعت ۶:۴۵ دقیقه‌ شام روز گذشته، یک‌شنبه، دوازدهم اسد، شماری از مهاجمان مسلح به زندان ننگرهار حمله کردند. به گفته مقام‌های امنیتی، حمله با انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده در ورودی زندان آغاز و سپس مهاجمان وارد ساختمان زندان شدند.

وزارت دفاع ملی پس از چاشت امروز، دوشنبه، سیزدهم اسد، با نشر اعلامیه‌یی گفت در عملیات پاک‌سازی نیروهای دفاعی و امنیتی، ۵ مهاجم در داخل زندان کشته شده‌ و ساختمان زندان به کنترل نیروهای امنیتی درآمده است؛ اما منبع فوق به رسانه ها گفت تعداد مهاجمان به سی تن می‌رسید.

وزارت دفاع ملی گفت ۳ زندانی توسط مهاجمان کشته شده و از این میان، دو تن شان اعضای گروه طالبان هستند.

وزارت دفاع افزود عملیات نیروهای امنیتی با هدف پاک‌سازی ساختمانی که مهاجمان در آن جابه‌جا شده بودند، ادامه دارد.

این حمله زمانی انجام شد که دولت افغانستان و طالبان به آخرین ساعت‌های آتش‌بس سه‌روزه نزدیک شده بودند. گروه طالبان در نخستین ساعات پس از حمله، دست داشتن در آن را رد کردند. بر بنیاد گزارش‌ها، گروه داعش مسئولیت این حمله را عهده گرفته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی با نشر اعلامیه‌یی حمله مهاجمان به زندان ننگرهار را محکوم کرد و گفت این‌گونه حملات وحشیانه، توجه و حوصله ما را برای صلح کم نمی‌کند.

آقای عبدالله از نهادهای امنیتی خواست این حمله را به صورت جدی بررسی و یافته‌‌های‌شان را با مردم در میان بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.