• انتشار: 10 می 2020
  • ساعت: 12:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44154
پرینت

۲۸ زندانی حکومت توسط طالبان در هرات آزاد شد

بر اساس اعلام طالبان از آغاز روند مبادله زندانیان میان دولت افغانستان و گروه طالبان تا کنون ۱۸۰ زندانی دولت افغانستان در ولایات قندهار، لغمان، قندوز، بادغیس و هرات از زندان آزاد شده اند.

سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان، گفت در ادامۀ روند مبادله زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان ۲۸ زندانی نیروهای امنیتی افغانستان دیرهنگام روز گذشته (شنبه، بیستم ثور)  در ولایت هرات آزاد شدند.

 بر اساس اعلام طالبان از آغاز روند مبادله زندانیان میان دولت افغانستان و گروه طالبان تا کنون ۱۸۰ زندانی دولت افغانستان در ولایات قندهار، لغمان، قندوز، بادغیس و هرات از زندان آزاد شده اند.

دولت افغانستان اما تنها آزادی ۱۲۳ تن را تأیید کرده و گفته است شماری از آزادشد‌گان افراد ملکی اند.

رئیس‌جمهور غنی در روز مراسم سوگندش فرمان آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار ویروس کرونا، صادر کرد.

از زمان صدور این فرمان تا کنون یک‌هزار زندانی طالبان در ۱۲ مرحله از زندان‌های افغانستان آزاد شده‌اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی چند روزی پیش گفت طالبان باید افغان‌‌کشی را متوقف و هر چه زودتر برای گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان آماده شوند.

او گفته بود که تأخیر در آغاز مذاکرات هیچ توجیهی ندارد و سبب کشته شدن مردم می‌شود.

دولت افغانستان در حالی خواستار آغاز مذاکرات میان‌افغانان شده است که طالبان آزادی ۵ هزار زندانی این گروه را پیش‌شرط شروع گفت‌وگوها قرار داده است.

گروه طالبان پیوسته تأکید کرده‌ آزادی ۵ هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات با دولت افغانستان است.

بر بنیاد توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان، قرار بود ۵ هزار زندانی این گروه در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان از زندان‌های این کشور آزاد شوند، اما این روند به خوبی پیش نرفت و تا هنوز تکمیل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.