• انتشار: 13 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:09
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40848
پرینت

۲۰۱۹ مرگبارترین سال برای نیروهای امریکایی در افغانستان پس از ۲۰۱۴

در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳ سرباز امریکایی در جنگ افغانستان کشته شدند. به این ترتیب ۲۰۱۹ مرگبارترین سال برای امریکایی ها از زمان پایان ماموریت جنگی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ بوده است.

تاکنون در سال ۲۰۲۰ دو سرباز امریکایی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند. خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان هویت دو سرباز کشته شده اش در قندهار را نشر کرده است.

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا در خبرنامه ای گفته که این دو تن روز شنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب افغانستان کشته شده و دو سرباز دیگر زخمی گردیده اند.

یکی از کشته شدگان دگروال لان پی مک لاوگلین ۲۹ ساله از ویرجینیا بوده و دیگری میگل آ. ویلالون سربازی ۲۱ ساله بود که به تازگی در اردوی این کشور استخدام شده بود.

طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفتند. قاری یوسف احمدی که خودش را سخنگوی طالبان می خواند، به رسانه ها گفته که این حمله را جنگجویان این گروه انجام داده اند.

پس از پایان یافتن ماموریت جنگی ناتو در افغانستان، بخش بزرگی از نیروهای جنگی ایالات متحده امریکا از افغانستان بیرون شدند. در حال حاضر فقط ۱۳۰۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر هستند.

۵۰۰۰ از این نیروها در چهارچوب ماموریت “حمایت قاطع” ناتو مشغول مشوره و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هستند و بخش دیگرشان عملیات های مستقل ضد تروریسم را پیش می برند.

از زمان آغاز جنگ امریکا در افغانستان، بیش از ۲۴۰۰ سرباز این کشور در این جنگ کشته و بیش از ۲۰۰۰۰ تن دیگرشان زخمی شده اند. ماه نوامبر گذشته در سقوط هلیکوپتر در شرق افغانستان دو سرباز امریکایی کشته شدند. طالبان ادعا کردند آن را ساقط کرده اند، اما ادعای شان رد شد.

آیا توافق امریکا با طالبان به صلح در افغانستان می انجامد؟

گفتگوی صلح

نمایندگان امریکا و طالبان سال گذشته میلادی بیش از ۱۰ بار در دوحه پایتخت قطر با یکدیگر ملاقات کرده اند تا به راه حلی سیاسی برای جنگ افغانستان دست یابند. قرار است امریکا با گرفتن تعهدات امنیتی از طالبان، به تدریج نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد. طالبان همچنان باید بپذیرند با حکومت افغانستان مذاکره مستقیم صلح داشته باشند؛ چیزی که همیشه رد کرده اند. یکی از خواست های اساسی طالبان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان است.

اولاخر سال گذشته میلادی امریکا و طالبان به امضای توافقنامه صلح نزدیک شده بودند که در نتیجه حمله طالبان در کابل یک سرباز امریکایی کشته شد و ترامپ گفتگوها را «مرده» اعلام کرد. اما پس از دو ماه این گفتگوها دوباره آغاز گردید. حمله روز شنبه بر کاروان نیروهای امریکایی نیز همزمان با این مذاکرات صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.