• انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۴:۳۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 51053
پرینت
جنایت جنگی سربازان ویژه استرالیا در افغانستان

۱۹ نظامی استرالیایی مورد تحقیق پلیس قرار می گیرند

۱۹ سرباز استرالیایی که در افغانستان به کشتن ۳۹ غیرنظامی متهم هستند مورد تحقیق پولیس قرار می گیرند.

این نوزده سرباز هم اکنون یا مشغول به خدمت هستند یا عضو نیروهای ویژه سابق استرالیا بوده اند.

گفتنی است بازرس کل وزارت دفاع  استرالیا طی یک رشته تحقیقات چهار ساله در مورد عملکرد نظامیان این کشور در افغانستان دریافت که برخی از نیروها به کشتار ۳۹ غیر نظامی از جمله زارعین و زندانیان متهم هستند.

بر اساس این گزارش، ۱۹ سرباز استرالیایی باید در معرض تحقیقات پولیس این کشور راجع به قتل «زندانیان، زارعان و غیرنظامیان» طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ قرار گیرند.

در این گزارش آمده این جرایم ناشی از «فرهنگ جنگ‌جویی» بوده که میان برخی سربازان وجود دارد و توجه کافی به آن نشده است. این گزارش براساس مصاحبه با بیش از ۴۰۰ شاهد عینی تهیه شده است.

در بخش‌هایی از این گزارش تحقیقی درباره عملکرد سربازان استرالیایی در جنگ افغانستان به موارد مهمی چون « به سربازان تازه‌کار گفته شده بود که با شلیک به زندانیان تمرین کشتن را شروع کنند، اسلحه کنار اجساد غیرنظامیان قرار داده می‌شد تا ارتکاب جرم پنهان شود، ۲۵ سرباز نیروهای ویژه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در قتل غیرنظامیان دست داشته‌اند و باید در معرض تحقیقات پولیس استرالیا قرار گیرند.» اشاره شده است.

رئیس جمهور غنی همچنین گفته است اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در تماس با او مراتب «تأثر عمیق» خود را نسبت به یافته‌های این گزارش ابراز کرده است.

 وزیر خارجه این کشور نیز به خبرگزاری‌ها گفته که یافته‌های این گزارش «غیرقابل بخشش» و انتشار آن «قدمی مهم برای اجرای عدالت» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.