• انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۸
  • ساعت: ۲۲:۳۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40789
پرینت

۱۳ شهروند افغانستانی کشته شده در سقوط هواپیمای اوکراینی چه کسانی بودند!

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد از ۱۳ شهروند افغانستان که در سقوط هواپیمایی اوکراینی کشته شده‌اند، ۶ شش نفرشان تابعیت دوگانه افغانستان و سویدن/سوئد، سه نفر شهروند افغانستان و آلمان و سه نفر دیگر تنها شهروند افغانستان بودند.

در میان این افراد تعدادی برای دیدن خانواده و بعضی برای نامزدی به ایران آمده بودند.

مهدی محمدی ۲۱ ساله بود و در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان به دنیا آمده بود.

براساس گزارش‌ها او در کودکی به ایران مهاجر و با خانواده ساکن این کشور شد.

در سال ۲۰۱۳ به سویدن رفت و آنجا پناهنده شد. در رشته پزشکی درس می‌خواند و دو سال به پایان تحصیلش باقی مانده بود.

او یک ماه قبل برای دیدارخانواده‌اش از مسیر اوکراین به ‌تهران رفته بود.

محمدی یکی از ۱۷۶ سرنشین هواپیمایی بوئینگ ۷۳۷ خطوط هواپیمایی اوکراین بود که روز چهارشنبه گذشته در تهران هدف موشک قرار گرفت.

خانواده احمدی

مریم جعفری در صفحه انستاگرام خود عکسی‌ از دختر عموی خود، سکینه احمدی را که با دخترش مطهره احمدی و پسرش محسن احمدی در هدف قرار گرفتن هواپیمای بویینگ ۷۳۷ کشته شدند، را پست کرد.

آنها از آلمان برای دیدن خانواده و اقوام خود به ایران آمده بودند و با هواپیمای اوکراینی دوباره رهسپار آلمان بودند.

سکینه احمدی
سکینه احمدی (مادر)، مطهره احمدی (دختر) و محسن احمدی (پسر) از جانباختگان افغانستانی هواپیمای اوکراینی هستند که بر فراز تهران هدف موشک قرار گرفت
مطهره احمدی
مطهره احمدی

رحیمه کاتبی و حسین رضایی

به گفته بستگان و دوستان رحیمه کاتبی و حسین رضایی این دو ساکن سویدن بودند و برای برگزاری جشن نامزدی به ایران رفته بودند، بعد از پایان مراسم در راه بازگشت هواپیمای آنان هدف قرار گرفت.

افغانستان
رحیمه کاتبی و حسین رضایی

به گفته دوستان‌شان رحیمه کاتبی از ولایت میدان وردک و حسین رضایی از هلمند در جنوب افغانستان بود.

عموی خانم کاتبی به بی‌بی‌سی گفت فقط یک شب دختر برادرش را دید. او حدود بیست روز پیش برای برگزاری جشن نامزدی خود به ایران رفته بود.

او گفت نمی‌دانست آنان از مسیر اوکراین عازم سوئد هستند. می‌گوید ساعت ۴ عصر به من زنگ زدند که دختر برادرت از بام افتاده، وقتی رفتم فهمیدم که او یکی از سرنشینان هواپیمای سرنگون شده بوده است.

مهدی تاجیک ۲۱ ساله نیز از کشور سوئد برای دیدار خانواده‌اش به تهران آمده بود.

مهران به بی‌بی‌سی گفت:«سلام این دوستم که تعطیلات کریسمس از استکهلم سوئد به ایران رفته بود، موقع برگشت از ایران به سمت سوئد، هواپیمایش سقوط کرد. اسم او مهدی تاجیک است، اهل افغانستان که خانواده‌اش در ایران زندگی می‌کنند. او خودش استکهلم زندگی می‌کرد ولی خانواده‌اش در ورامین در ایران بودند. به خدا پسر به این جوانی انقدر خوب و با ادب بود همه براش گریه کردن رفقا همه دوستش داشتن.»

عابدین

عابدین ۱۹ ساله یک شهروند دیگر افغانستان بود که در سویدن زندگی می‌کرد و برای دیدار بستگانش به ایران آمده بود. یکی از بستگان او در فیسبوک نوشته: “خبر تکان‌دهنده‌ای بود. عابدین عزیزم فقط ۱۹ سال داشت و آرزوهای بزرگ. به سختی به سوید رسیده بود و بعد از دریافت اقامت تلاش زیادی می‌کرد تا آینده‌ای درخشان داشته باشد. خداحافظی کردیم آخرین بار ولی امید دیدار دوباره داشتیم. متاسفانه در سانحه هوایی امروز جانش را از دست داد و ما را با خاطراتش تنها گذاشت.”

عابدین
عابدین ۱۹ ساله برای دیدار بستگانش از سویدن به ایران آمده بود

تاکنون اطلاعاتی بیشتر در باره مهدی رضایی و شهرام تاجیک وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.