• انتشار: 24 مارس 2020
  • ساعت: 13:18
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 42824
پرینت
حملات تهاجمی طالبان پس از توافق صلح افزایش یافته است

۱۰۰ نیروی امنیتی در ۲۲ روز در ولایات مختلف کشته شده اند

به گفته مسئولان محلی، طالبان در ولایات مختلف حملات تهاجمی خود علیه نیروهای امنیتی را افزایش داده و در ۲۲ روز گذشته ۱۰۰ نیروی امنیتی کشته و ۸۰ تن دیگر زخمی شده اند.

همزمان با شیوع  ویروس کرونا در افغانستان طالبان نیز حملات خود را افزایش داده اند.

مسئولان امنیتی و محلی در ولایت‌های بادغیس، جوزجان، کندز، بغلان، سرپل، فاریاب، کاپیسا، هلمند، بدخشان، فراه و لوگر می‌گویند در حملات طالبان در این ولایات ۱۰۰ نیروی امنیتی کشته شده‌اند و ۸۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

ولایت‌های بادغیس، جوزجان، کندز و کاپیسا از ولایاتی هستند که طالبان با راه‌اندازی حملات تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی وارد کرده‌اند.

عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی  جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان پس از امضای توافق‌نامۀ صلح با آمریکا، 18 حملۀ تهاجمی را در ولسوالی‌های این ولایت و شاهراه جوزجان-بلخ انجام داده‌اند.

به گفتۀ او، در این حملات بیش از ۱۰ نیروی امنیتی جان باخته‌اند و بیش از ۱۵ تن دیگر این نیروها زخم برداشته‌اند.

پس از بادغیس، جوزجان، کندز و کاپیسا ولایت‌های بغلان، سرپل، فاریاب، هلمند، بدخشان، فراه، لوگر و پروان گواه تلفات نیروهای امنیتی هستند.

مسئولان محلی و امنیتی در ولایت‌های هلمند، فاریاب، لغمان، بدخشان، بادغیس، بلخ و فاریاب می‌گویند در ۲۷ روز گذشته در این ولایت‌ها در کنار تلفات نیروهای امنیتی، طالبان نیز ۱۵۶ کشته و ۹۹ زخمی داده‌اند.

محمدزمان همدرد، سخنگوی فرماندهی پولیس هلمند می‌گوید، طالبان پس از امضای توافق‌نامۀ صلح با آمریکا بر کمربندهای امنیتی ولسوالی‌های نهرسراج، ناوه، نادعلی و گرمسیر حمله کرده‌اند.

به گفتۀ او، این حملات از سوی نیروهای امنیتی پس زده شده و حدود ۵۰ طالب در جریان درگیری با نیروهای دولتی کشته و ۱۸ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

در کنار تلفات نیروهای امنیتی و طالبان در ولایت‌های کندز، هرات، غزنی، فاریاب و سرپل به غیرنظامیان نیز تلفاتی وارد شده است.

 مسئولان محلی و امنیتی ولایت‌های هرات، غزنی و فاریاب می‌گویند، در  درگیری‌ها و حملات هوایی نیروهای امنیتی، ۲۳ غیرنظامی جان باخته‌اند و ۱۷ غیرنظامی زخم برداشته‌اند.

نیمروز، میدان‌وردک، نورستان، ننگرهار و کنر از جملۀ ولایت‌هایی هستند که پس از امضای توافق‌نامۀ صلح آرامش نسبی در آنها برقرار شده است.

شماری از باشندگان ولایت‌های شمالی نیز می‌گویند پس از امضای توافق‌نامۀ صلح، طالبان حملات خود را در بخش‌هایی از این ولایت‌ها، شدت بخشیده‌اند.

آنان افزایش حملات طالبان را همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، فاجعه‌بار می‌خوانند و از ادامۀ این وضعیت نگران‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.