• انتشار: 9 آوریل 2020
  • ساعت: 11:26
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 43377
پرینت

۱۰۰ زندانی طالب آزاد شده از آزادی شان لذت می برند

براساس فرمان رئیس جمهور شام روز گذشته ۱۰۰ زندانی طالب از زندان بگرام در حالی آزاد شدند که تعهد دادند هرگز به میادین جنگ باز نگردند.

حدود ساعت هفت شام روز گذشته (چهارشنبه، بیستم حمل)، ۱۰۰ زندانی گروه طالبان از زندان بگرام آزاد شدند. به گفتۀ شورای امنیت ملی کشور، این زندانیان بر اساس فرمان از قبل صادر شدۀ رئیس‌جمهور غنی آزاد شدند. محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری کشور در روز مراسم سوگندش در تاریخ بیستم حوت ۱۳۹۸ فرمان آزادی پنج هزار زندانی طالب را صادر کرد و گفت این زندانیان به‌عنوان بخشی از تلاش‌های صلح به گونۀ تدریجی از زندان‌های افغانستان آزاد خواهند شد.

زندانیان گروه طالبان پس از آزادی توسط موترهای مخصوص و نیروهای نظامی‌پوش – به احتمال زیاد نیروهای امنیتی کشور – از محوطۀ بگرام به جاهای امن و نامعلوم منتقل شدند.

مسئولان زندان بگرام در مورد شمار دقیق این زندانیان چیزی نگفته‌اند، اما یک زندانی آزاد شده در گفت‌وگو با سلام‌وطندار گفت صد تن از همراهانش که از ولایت‌های مختلف افغانستان بوده‌اند، با او آزاد شدند.

شمس‌الرحمان، یکی از صد زندانی گروه طالبان است. او خودش را باشندۀ قلعۀ «نصروی» ولسوالی بگرام معرفی می‌کند. او هنگام بیرون شدن از دروازۀ زندان بگرام گفت  ۵ سال و ۵ ماه را در این زندان سپری کرده و حالا بر اساس فرمان رئیس‌جمهوری آزاد شده و خوش‌حال است.

او گفته که همراهانش از ولایت‌های پروان، پکتیا، پکتیکا، بغلان، هلمند، قندهار و برخی ولایت‌های دیگر نیز بوده‌اند.

مسئولان زندان بگرام می‌گویند این تعداد از زندانیان در حضور هیأتی از  آدرس شورای امنیت ملی آزاد شده‌اند.

شورای امنیت ملی کشور  شام روز (چهارشنبه، بیستم حمل) با نشر اعلامیه‌یی گفت صد زندانی گروه طالبان با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌ماندۀ آنان، به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار ویروس کرونا از زندان بگرام آزاد شده‌اند.

در اعلامیه آمده بود این ۱۰۰ زندانی شامل فهرست طویلی بود که تیم فنی طالبان با تیم فنی حکومت افغانستان در کابل شریک و در بارۀ آن بحث کرده بودند.

به گفتۀ شورای امنیت ملی، این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و دادستانی کل بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند.

به نقل از اعلامیه، دولت افغانستان عین تعهد را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است.

در بخشی از این اعلامیه شورای امنیت آمده دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیش‌تر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.