اجتماعی

۱۵۶۱ تن مواد غذایی از مرز تاجیکستان وارد ولسوالی های مرزی بدخشان شد

حیات الله رسولی رئیس سازمان برنامه جهانی غذا در زون شمال شرق کشور در صحبت با خبرگزاری رها می گوید که ۱۵۶۱ متریک تن مواد غذایی از مرز تاجیکستان وارد ولسوالی های مرزی بدخشان شد، و قرار است برای هفت هزار فامیل نیازمند توزیع گردد.

وی گفت، پس از دوماه گفت و گو با کشور تاجیکستان موفق به خریداری مواد غذایی گردیده و مرز تاجیکستان نیز تنها بخاطر عبور موتر های حامل این مواد غذایی باز شده است.

طبق گفته های آقای رسولی این مواد شامل چهار قلم مواد غذایی از قبیل، آرد، روغن، دال و نمک است که در ولسوالی های خواهان، کوف آب، شکی، نسی و مایمی دروازها توزیع می گردد.

رسولی می گوید برعلاوه ۱۵۶۱ متریک تن مواد غذایی که در ولسوالی های مرزی بدخشان رسیده است در چندین ماه گذشته دوازده هزار متریک تن مواد غذایی دیگر را نیز برای فامیل های فقیر و نیازمند بدخشان و بخش هایی از ولایت تخار نیز توزیع نموده است.

رئیس سازمان برنامه جهانی غذا در زون شمال شرق کشور از ادامه کمک های این سازمان در سال آینده میلادی نیز خبر داد.

با این حال ساکنان ولسوالی های مرزی در بدخشان می‌گویند که بی‌کاری، خشکسالی و جنگ‌ها سبب ناداری و تنگدستی آنان شده است.

رحیم الله یک تن از باشندگان ولسوالی شکی درواز بدخشان می گوید: «هر چند وضعیت امنیتی خوب است ولی بیکاری و ناداری ما را را به مشکل مواجه ساخته و با مشکلات سخت اقتصادی رو به رو گردیده ایم.»

وی از نهادهای امداد رسان می خواهد که روند کمک‌های‌شان را به فقرا سرعت بخشند.

عطا الله و محمد صدیق از دیگر باشندگان ولسوالی دروازهای بدخشان می باشند؛ آنان هر چند از رسیدن این کمک ها خرسند هستند اما تاکید می کنند که این کمک ها برای مردم فقیر و نیازمند ولسوالی های دور دست و سرحدی بدخشان بسنده نیست، زیرا در فصل سرما راه های مواصلاتی این ولسوالی ها مسدود شده و مردم این ولسوالی ها چیزی برای خوردن پیدا نمی کنند.

ولسوالی های سرحدی و دور دست بدخشان همه ساله با بارش برف و باران ماه ها به روی رفت و آمد مسدود می گردد؛ در گذشته بازار مشترک میان بدخشان افغانستان و بدخشان تاجیکستان وجود داشت که باشندگان این مرز و بوم مواد اولیه خود را از این بازار در فصل سرما به دست می آوردند اما با آمدن تحولات اخیر دروازه این بازار مشترک نیز به روی آنان بسته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا