• انتشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۸:۰۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22391
پرینت

یک گروه ده نفری شورشیان به روند صلح پیوست/ فرمانده گروه: هدف طالبان جهاد نه، بلکه تخریب کشور است

مقام های دولتی در ولایت بامیان می گویند بر اثر سعی و تلاش نهادهای امنیتی، یک گروپ از نیروی مسلح مخالف دولت، مربوط به طالبان، با زمین گذاشتن سلاح به پروسه صلح پیوستند.

این گروه که تحت قوماندانی قاری وکیل قرار داشت در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان فعالیت داشت و صبح امروز، قاری وکیل همراه با ده تن از افرادش در بامیان با تسلیم کردن سلاح شان، به پروسه پیوستند.

مراسمی که بدین مناسبت برگزار شده بود، محمد طاهر زهیر والی بامیان، برید جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی، استاد محمد صادق علیار رئیس کمیته صلح ولایتی، استاد اسدی عضو شورای ولایتی و قاری وکیل مسئول گروه مسلح یاد شده سخنرانی کردند.

سخنرانان صلح را خیر عنوان کردند و پیوستن این گروه مسلح مخالف دولت را به مردم تاله و برفک، مردم بامیان و به افراد مسلحی که با درک حقانیت و خواست دولت و مردم افغانستان لبیک گفته اند، تبریک گفتند.

محمد طاهر زهیر والی بامیان، صلح را اساس، اصل و بنیان در متون و فرهنگ دینی عنوان کرد که مقدم بر مجادله و جنگ است و ادامه جنگ و خشونت را بی نتیجه خواند که به نفع هیچ کس نمی باشد.

ایشان از سایر مخالفان مسلح نیز خواست تا به روند صلح بپیوندند و به عنوان یک ملت واحد به منویات و اهداف و پلان های شوم دشمنان بیرونی نه بگویند و برای توسعه و ترقی کشور تلاش کنند.

قاری وکیل مسئول این گروه، با اشاره به واقعه جنگ در تاله و برفک که منجر به سقوط این ولسوالی گردید، گفت: پس از تصرف مرکز ولسوالی تاله و برفک شورای نظامی طالبان به ما امر داد تا تعمیر و ساختمان ولسوالی را باید تخریب و در بدهیم(آتش بزنیم)، و این دستور خلاف شریعت بود و دانستیم که طالبان به فکر آبادی و انکشاف و خدمت برای مردم و افغانستان نیست، آنها مزدور و در خدمت بیگانگان اند و تصمیم گرفتیم تا به پروسه‌ی صلح بپیوندیم و از جنگ و برادر کشی دست بر داریم.

تعداد افرادی که امروز به پروسه صلح پیوستند یازده نفر اند که در مربوطات ولسوالی تاله و برفک فعالیت نظامی علیه دولت داشتند.

سلاح های دست داشته شان شامل:

یک میل راکت انداز

یک میل صد تکه

دو میل کلاشنکوف

یک صوب واسکت انتحاری

چهار بشکه مین خود ساخت

چهار دستگاه ریموت کنترول

شش عدد نارنجک

شش فیر مرمی راکت انداز

بود که به دولت تسلیم کردند.

این چهارمین مرحله از پیوستن مخالفان مسلح دولت به پروسه صلح است که در طی سال جاری خورشیدی ۱۳۹۶ صورت گرفته است و در مجموع ۲۰ نفر از طریق ریاست امنیت ملی بامیان، سلاح هایشان را به زمین گذاشته و به روند صلح پیوسته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.