• انتشار: 18 ژوئن 2019
  • ساعت: 10:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35174
پرینت

یک ژنرال تندرو رئیس آی اس آی پاکستان شد

ارتش پاکستان یک جنرال تندرو را به عنوان رییس جدید سازمان اطلاعات قدرتمند این ارتش بعد از گذشت هشت ماه از ریاست رییس فعلی این سازمان، منصوب کرد.

بخش مطبوعاتی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: جنرال فیض حمید از چهره‌های برجسته سابق سازمان استخبارات ارتش پاکستان مشهور به ISI به عنوان مدیرکل جدید این سازمان منصوب شده است.

در این بیانیه توضیح بیشتری درباره علت تغییر رییس این سازمان ارائه نشده است. جنرال فیض حمید به این ترتیب جانشین جنرال عاصم منیر بعد از هشت ماه حضورش در صندلی ریاست این سازمان اطلاعاتی می‌شود.

ارتش پاکستان با نفوذترین نهاد در این کشور محسوب می‌شود و تقریباً در طول نیمی از تاریخ ۷۱ ساله کشور پاکستان از زمان استقلال یافتنش از بریتانیا حاکم بر این کشور بوده است.

در عین حال رییس سازمان استخبارات ارتش پاکستان یکی از مهمترین سمت‌ها در این کشور محسوب می‌شود. این سازمان بارها متهم به حمایت از شبه‌نظامیان افراطگر از جانب هند و افغانستان شده است.

اخیراً نیز سازمان استخبارات ارتش پاکستان متهم به تشدید سرکوب مطبوعات، برخورد با گروه‌های فعال حقوق بشری و تلاش برای دست بردن در انتخابات سال گذشته میلادی این کشور شده است.

با این حال ارتش پاکستان تمامی اتهامات علیه خود مبنی بر حمایت و پناه دادن به شبه‌نظامیان، مداخله در سیاست یا سرکوب مخالفان را رد کرده است.

فیض حمید به عنوان یکی از بانفوذترین چهره‌های سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در زمان حضورش در این سازمان محسوب می‌شد.

عایشه صدیقه یک تحلیلگر که کتابی درباره امپراطوری تجاری ارتش پاکستان نوشته و از منتقدان پرسابقه آن است، گفت: این فرد بسیار تندرو است و انتصاب او یک تصمیم جنگ‌طلبانه محسوب می‌شود و به این معنی است که ارتش نمی‌خواهد عقب‌نشینی کند بلکه می‌خواهد از اعمال زور بیشتری استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.