• انتشار: 24 آوریل 2018
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27775
پرینت

یک پروژه تولید برق از گاز در ولایت جوزجان با هزینه ۴۰ میلیون دالر به امضا رسید

وزارت انرژی و آب گفته که براساس برنامه های دراز مدت خویش، قرارداد ساخت یک پروژه ۴۰ میلیون دالری تولید برق از گاز را در ولایت جوزجان به امضا رسانده است.

وزارت انرژی و آب با ارسال خبرنامه ای امروز (سه شنبه) نوشته است که این وزارت بر اساس تعهدات و برنامه‌های درازمدت خویش برای ساخت زیربناهای آبی، ساخت نیروگا‌ه‌های برق و مدیریت همه جانبه منابع آب و برق کشور؛ اینک یک  پروژه‌ی بزرگ تولید برق از گاز در ولایت جوزجان و پنج پروژه‌ی دیگر را در بخش بازسازی کانال‌ها و تحکیم سواحل، به امضا رسانده است.

انجینیر علی احمد عثمانی  وزیر انرژی و آب کشور هنگام امضا این قرادادها، با اشاره به اینکه جذب سرمایه گذاری خصوصی در راستای اجرای پروژه‎های تولید انرژی از اولویت‌های مهم این وزارت است گفت: «وزارت انرژی و آب از دو سال بدین سو در راستای خودکفایی انرژی برق گام‌های مثبتی را برداشته و تلاش‌ها همچنان جهت جذب سرمایه ‌گذاری سکتور خصوصی در تولید انرژی ادامه دارد.»

آقای عثمانی همچنین، تولید برق از منابع داخلی، ایجاد اساسات برای تامین انرژی و کاهش وابستگی به واردات برق از کشورهای همسایه، ایجاد اساسات برای انکشاف سکتور برق داخلی، ایجاد شغل برای متخصصین و جوانان، افزایش روز افزون عواید سالانه حکومت، فراهم سازی زمینه فروش گاز داخلی، رشد تشبثات و تولیدات داخلی، بدیل پایدار برای انرژی وارداتی، رشد سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش انرژی از مزایای عمده این پروژه خواند.

وزارت انرژی و آب در خبرنامه اش افزوده که خانم فهیمه سادات نماینده مردم جوزجان در پارلمان با ابراز قدردانی از تلاش ها و دستاوردهای  وزارت انرژی و آب، در راستای استفاده از منابع طبیعی این ولایت جهت تولید انرژی طرح مهمی را روی دست گرفته است، گفت که ولایت جوزجان با داشتن منابع مهم طبیعی می تواند به یکی از ولایات مهم تولید انرژی مبدل شود.

خانم سادات تولید انرژی برق از گاز شبرغان را از جمله پروژه هایی خواند که علاوه بر خودکفایی در تولید انرژی برق می تواند زمینه اشتغال را برای صدها تن از متخصصین و جوانان فراهم سازد.

این پروژه در حدود ۳۸٫۸۵ میلیون دالر آمریکایی هزینه برمی دارد که شرکت «بیات پاور» آن را انجام می دهد. در پی ختم این پروژه حدود ۳۰ هزار خانواده و ۱۰۰ فابریکه تولیدی متوسط و کوچک از انرژی برق بهره مند خواهند شد.

براساس خبرنامه وزارت انرژی و آب، همچنین قراردادهای پنج پروژه توسعه منابع آبی نیز با شرکت های تطبیق کننده به امضاء رسید.

وزیر انرژی و آب کشور هنگام امضا این قراردادها گفت: «این پروژه ها با هزینه بیش از ۱۹۵ میلیون افغانی در ولایات فراه، بغلان، سرپل و ننگرهار اجرا می شود که شامل بازسازی کانال جوی نصرت، در مرکز ولایت فراه با هزینه  ۸۷,۹۵۰,۱۳۳ افغانی، بازسازی پروژه تحکیم دیوار استنادی سواحل رودخانه آسیاباد مرکز ولایت سرپل با هزینه ۲۴,۱۰۰,۰۰۰ افغانی، بازسازی پروژه تحکیم دیوار استنادی سواحل رودخانه دارا آباد سفلی در مرکز ولایت فراه با هزینه  ۱۲,۶۸۵,۷۱۳ افغانی، بازسازی پروژه تحکیم دیوار استنادی سواحل رودخانه کهنه قلعه در ولسوالی بغلان جدید ولایت بغلان با هزینه ‎۱۹۰۰۹۹۵۰ افغانی، بازسازی پروژه تحکیم دیوار استنادی سواحل هدیره خول ولسوالی رودات ولایت ننگرهار با هزینه ۵۱,۹۲۲,۵۰۰ افغانی می باشد.

آقای عثمانی همچنان گفت که در ختم کار این پروژه‌ها هزاران هکتار زمین زراعتی تحت پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت و جلو خسارات سیلابی نیز گرفته خواهد شد.

زینه مجموع این پروژه ۵ قرارداد ۱۹۵,۶۶۸,۲۹۶ افغانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.