اجتماعی

یک وکیل امریکایی راهی سریع تر برای انتقال افغان ها به امریکا پیدا کرد

خانم «ووگی موهمند» یک وکیل حقوقی آمریکایی افغان تبار در شهر لس آنجلس امریکا پس از آنکه به دنبال راهی برای انتقال خانواده خود و دیگر افغان های آسیب پذیر از افغانستان به امریکا بود، چندین اسناد را خانه پوری کرد و در صفحه اجتماعی اش نشر کرد؛ لس آنجلس تایمز می نویسد که پس از آن صدها تن از افغان ها به او پیام دادند و تقاضای کمک حقوقی می کردند.

خانم موهمند با راه اندازی شبکه ای تحت نام «شبکه حمایت و منابع برای افغان ها» تلاش دارد دولت امریکا را قناعت دهد که به هزاران افغان آسیب پذیر اجازه ورود قانونی به این کشور تحت برنامه ای به نام «ورود بشردوستانه مشروط» (Humanitarian Parole) بدهد؛ گرچه اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا خود همچنان درگیر بررسی هزاران درخواست پناهندگی دیگر از سوی افغان ها است.

وی این شبکه را با همکاری دو خانم افغان تبار دیگر راه اندازی کرده و تلاش دارند از طریق مدل های مشابهی که دولت آمریکا قبلا برای خروج شهروندان خود و دیگر شهروندان آسیب پذیر از کشورهای دیگر به شمول کشورهای آمریکای لاتین و یا کشورهای جنوب آسیا به کار گرفته استفاده کنند.

آنها تاکنون به دست کم ۹ هزار شهروند افغان کمک کرده اند تا درخواست «ورود بشردوستانه مشروط» به آمریکا بدهند.  

تحت برنامه «ورود بشردوستانه مشروط» که البته به دریافت شهروندی آمریکا منتهی نمی گردد، دولت فدرال آمریکا می تواند به راحتی از طی مراحل معمولا طولانی و طاقت فرسای صدور ویزا خودداری کرده و به افراد آسیب پذیر اجازه ورود موقت و مشروط به خاک امریکا به خاطر مسایل اضطراری و یا منافع همگانی آمریکا بدهد.

آمریکا طی ۷۰ ساله گذشته از این طریق توانسته بسیاری از گروه های آسیب پذیر در کشورهایی که در آن دخیل بوده به شمول ویتنام، کامبودیا، کوبا و لائوس را خارج ساخته و به آنها اجازه ورود بدهد.

این افراد بعد از آن که وارد خاک آمریکا شدند می توانستند برای داشتن اجازه کار و یا حمایت های مهاجرتی درخواست بدهند.

در همین حال، اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا گفته است که برای بررسی حجم زیاد درخواست های جدید از طریق «ورود بشردوستانه مشروط» مجبور به استخدام نیروهای جدید شده است.

«ویکتوریا پالمر» یک سخنگوی این اداره گفته است: «در حدود ۷۰ هزار افغان وارد آمریکا شده اند و درخواست پناهندگی شان در حال بررسی است؛ همچنین ۲۰ هزار افغان دیگر خارج از امریکا درخواست پناهندگی داده اند. این در حالیست که آمریکا پیش از این سالانه به طور نورمال در حدود تنها ۲ هزار درخواست پناهندگی از سراسر جهان دریافت می کرده است.»

این اداره از زمان سقوط دولت پیشین تنها به ۹۳ درخواست پناهندگی مشروط پاسخ مثبت داده است که برخی از آنها وارد امریکا شده اند و برخی دیگر یا همچنان داخل افغانستان هستند و یا در یک کشور سوم بسر می برند.

ویکتوریا پالمر افزود: «متقاضیانی که درخواست پناهندگی شان پذیرفته می شود، باید بصورت حضوری به یک نمایندگی سیاسی آمریکا مراجعه کرده تا ثبت و بایومتریک گردند. اما از آنجایی که سفارت آمریکا در کابل بسته است، آنها باید خود را به یک کشور سوم برسانند که در آن سفارت آمریکا فعال است.»

وی اما می گوید که متقاضیان به خاطر داشته باشند که اگر شخصی درخواست پناهندگی اش پذیرفته شد، وزارت خارجه آمریکا برای او مکتوبی صادر می کند که به موجب آن او اجازه ورود به خاک آمریکا را دارد؛ پس از آنست که او می تواند با هزینه خودش تکت طیاره تهیه کرده و پرواز کند.

بنیانگذاران «شبکه حمایت و منابع برای افغان ها» برنامه ورود بشردوستانه مشروط را تنها گزینه سریع الوصول برای خروج افغان های آسیب پذیر از افغانستان جهت انتقال به آمریکا می دانند.  

خانم مهمند می گوید که امریکا نه تنها به آنهایی که با دولت فدرال همکاری داشته اند، بلکه به تمامی افغان ها بدهکار است.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. سلام به نظرمن درشرایط فعلی افغانستان زنان بیشترازمردان درتهدیدبسرمیبرنداگرایالات متحده به آنعده زنان که درلاتری گرین کارت ثبت نام کرده انداولویت دهدوهمچنان زمینه کاربرای آنهامیسرشودبهتراستزیراکسانیکه مهاجرت میکنندوشامل کارنشوندهم برای آمریکاوهم برای خودشان مشکل ساژمیشوندمن آکثرآکسانی رامیشناسم که زنان به همرای همسرخودبه امریکامیروندحتی به خودزحمت نمیدهندکه زبان رایادبگیرندکازووظیفه هم انجام نمیدهندبجای آنهاافرادی راببردکه خودشان کارکنندوفعالیت داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا