• انتشار: 26 آوریل 2021
  • ساعت: 18:30
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57384
پرینت

یک نهاد مدنی: جوانان باید در روند گفتگوها صلح حضور داشته باشند

یک نهاد مدنی با نام شورای صلح جوانان افغان خواستار مشخص شدن جایگاه و نقش نمایندگان جوانان در تیم مذاکره کننده صلح شدند.

وحید الله ترون، رییس شورای صلح جوانان افغان، امروز ( یکشنبه، ۶ ثور) در یک نشست خبری در کابل گفت که جایگاه جوانان در تیم مذاکره کننده صلح مشخص شود.

او گفت: جوانان افغان بیشترین قربانی را داده اند، اما متاسفانه هیچ نقشی در تلاش‌های جاری صلح و همچنان در ترکیب تیم‌های مذاکره کننده، برای جوانان تعیین و تضمین نشده است.

آقای ترون افزود که شورای صلح جوانان افغان، پروسه صلح کشور را مستقلا پیگیری نموده و از همه سیاست مداران، رهبران سیاسی و قومی می خواهد تا اختلاف داخلی شان را کنار بگذارند.

او گفت: طالبان باید از مبارزه مسلحانه دست برداشته و از طریق گفتگو و مذاکرات در فضایی مسالمت آمیز برای رسیدن به صلح سیاسی و اجتماعی بصورت مشترک با مردم افغانستان، تلاش نمایند.

رییس شورای صلح جوانان افغان علاوه کرد جامعه بین اللمللی و ایالات متحده آمریکا باید برای صلح افغانستان  از راه نفوذ سیاسی و نورم های بین اللمللی، کشورهای منطقه را مجبور سازد تا از امورات داخلی افغانستان خود داری کرده و از تلاش های صلح جاری، حمایت کنند.

او گفت: شورای  صلح جوانان بعد از توافق نامه احتمالی صلح، روند صلح را از نزدیک پیگیری نموده، و در صورت دستیابی به توافق نامه احتمالی صلح، کمپانی ملی پذیرش و تحمل یکدیگر راه به راه انداخته  تا فرهنگ هم پذیری تقویت شود.

وی ادامه داد: جامعه جهانی و طرف های درگیر جنگ که اعضایی جامعه مدنی، علمای دین، بزرگان قبایل، اعضایی رسانه ها، زنان و جوانان در هیات گفتگو های  صلح بگنجانند. همچنان صدایی قربانگاه جنگ نیز در مذاکرات شنیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.