• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۲۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 63603
پرینت

یک نهاد بین المللی: ترکیه جنگجویان افغان را به قره باغ اعزام می کند

کمیته بین المللی نجات می گوید ترکیه به احتمال زیاد از جنگجویان افغان برای اعزام به منطقه مورد مناقشه «ناگورنو-قره باغ» در قفقاز جنوبی به نفع آذربایجان استفاده می کند.

کمیته بین المللی نجات روز گذشته (یکشنبه ۲۸ سنبله) گفت ترکیه از جنگجویان افغان برای اعزام به منطقه محصور به خشکی و مورد مناقشه «ناگورنو-قره باغ» در قفقاز جنوبی در آذربایجان استفاده می کند.

منطقه ناگورنو-قره باغ منطقه ای به مساحت ۴۴۰۰ کیلومتر مربع در قفقاز جنوبی است و گرچه در تقسیمات بین المللی متعلق به کشور آذربایجان است اما کشور ارمنستان نیز بر روی این منطقه ادعای مالکیت دارد. در حال حاضر این منطقه توسط جمهوری خود مختاری به نام «آرتساح» اداره می گردد.  

دولت خود مختار و به رسمیت شناخته نشده آرتساح پیش تر هشدار داده بود که ترکیه به نفع آذربایجان به این منطقه سربازهای افغان را اعزام می کند.

خبرگزاری «احوال» ترکیه نوشته است «دیوید بابایان» وزیر خارجه ناگورنو-قره باغ به یکی از رسانه های ارمنی گفته بود “در مناطق اشغال شده ناگورنو-قره باغ شمار زیادی از جنگجویان بین المللی دیده می شود که از کنترل دولت آذربایجان خارج هستند و توسط ترکیه کنترل می شوند. ترکیه به این طریق به دنبال تقویت متحد خود آذربایجان است.”

«آرتساح» نامی ارمنی برای ناگورنو-قره باغ است، اما حتی دولت ارمنستان نیز این منطقه را به رسمیت نشناخته است.

دیوید بابایان در مصاحبه ای در ۳۰ اگست با خبرگزاری «نیوز آ ام» گفته بود “پس از سقوط دولت در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، برخی جنگجویان گروه القاعده فورا به منطقه آرتساح اعزام شدند.”

او ترکیه را متهم به اعزام این جنگجویان کرد تا به گفته ای او فشارها از روی متحد او یعنی آذربایجان کاسته شود.

آقای بابایان اما در خصوص این گفته های خود هیچ مدارکی را ارائه نکرد.

خبرگزاری احوال افزوده طی جنگ سال گذشته که در منطقه ناگورنو-قره باغ میان ارتش آذربایجان و ارمنستان روی داد، گزارش های زیادی مطرح گردید که ترکیه از جنگجویان سوری برای اعزام به این جنگ به نفع آذربایجان استفاده کرده است.

این جنگ ۴۴ روزه پس از پادر میانی روسیه به آتش بس میان دو طرف ختم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.