• انتشار: 20 اکتبر 2019
  • ساعت: 13:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38825
پرینت
اعتراض شدید حکمتیار به کمیسیون مستقل انتخابات

یک میلیون رأی بایومتریک نشده چگونه به صندوق ها ریخته شد؟

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با لحنی شدید از کمیسیون انتخابات انتقاد کرد و گفت یک میلیون رأی بایومتریک نشده چگونه به صندوق ها ریخته شده است.

حکمتیار در کنفرانس خبری امروز یک شنبه خود در کابل افزود کمیسیون مستقل انتخابات برنامه درستی ندارد و در روز انتخابات بسیاری از رأی دهندگان نام های خود را در لیست پیدا نمی کردند، این نمونه واضح تقلب است.

آقای حکمتیار همچنین مدعی شد تیم تبلیغاتی یکی از کاندیداها حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون دلار بابت انتخابات دریافت کرده بود، تیم انتخاباتی این کاندیدا برای برگزاری یک تبلیغات گسترده انتخاباتی ۴ میلیون دلار هزینه کرده بود اما این گردهمایی بزرگ برگزار نشد.

رهبر حزب اسلامی در ادامه تأکید کرد قبل از انتخابات به تمام کاندیداها وعده داده شده بود که تمام آراء بایومتریک خواهند شد درحالیکه اکنون بیش از یک میلیون رأی بایومتریک نشده وارد صندوق های اخذ رأی شده است، اینکه این آراء چگونه وارد صندوق ها شده جای سوال دارد.

حکمتیار همچنین شرکت آلماانی درمالوگ که مسئول تهیه دستگاه های بایومتریک برای انتخابات افغانستان بود را نیز به همدستی احتمالی با دولت افغانستان و دیگر سهامداران در کشور متهم کرد.

وی گفت:«نرم افزار وسایل نیز آپدیت نبوده است.»

این کاندید انتخابات ریاست جمهوری دخالت جامعه بین الملل در انتخابات افغانستان را نیز مورد انتقاد قرار داد.

حکمتیار گفت:«چرا دیپلمات های کشورهای خارجی در پروسه انتخابات افغانستان دخالت می کنند؟ چرا کشورهای خارجی در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مشاور دارند؟ چه کسی به این ها صلاحیت داده است؟

وی از تمام مردم خواست موضوعات مربوط به انتخابات را جدی بگیرند و در این راستا فعال باشند.

رهبر حزب اسلامی گفت:«اگر تقلبی صورت گرفته باشد، شما مردم باید اقدام کنید چون بر آینده شما تأثیر می گذارد!»

حکمتیار به گزارش کمیسیون در مورد تعداد آراء اشاره کرد و افزود نتیجه هر مرکز رأی دهی باید به طور جداگانه اعلام شود.

این در حالی ست که نتیجه اولیه انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان قرار بود ۲۷ میزان اعلام شود که به بنابر برخی دلایل از جمله مشکلات فنی در بررسی وشمارش آراء به تأخیر افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.