سیاست

یک مقام پاکستانی: طالبان افغانستان در حال دور ساختن طالبان پاکستانی از مناطق مرزی است

یک مقام ارشد پاکستانی می گوید که به دنبال رویدادهای مرزی اخیر و اولتیماتوم اسلام آباد به طالبان افغانستان برای تامین امنیت مرزها و اقدام علیه تروریستان، هم اکنون طالبان افغانستان در حال دور ساختن برخی از این گروه ها از مناطق مرزی می باشد.

این مقام ارشد پاکستانی که نخواست هویتش فاش گردد در صحبت با روزنامه اکسپرس تریبیون گفته است پس از حوادث اخیر مرزی، اسلام آباد با ارسال پیام واضحی به طالبان از آنها خواست که «یا اقدام قاطعی علیه عناصر تروریستی در مناطق مرزی میان دو کشور روی دست گیرد، و یا با عواقب آن مواجه گردد.»

وی علاوه کرد که «هم اکنون دیده می شود که برخی از این گروه ها از مناطق مرزی توسط طالبان افغانستان جابجا و دور می شوند.»

او اما خاطرنشان کرد که پاکستان همچنان از این اقدام طالبان خرسند نیست و در وهله نخست خواستار توقف فوری حملات از خاک افغانستان شده است.

قابل ذکر است که حدود ۱۱ روز پیش دست کم ۷ سرباز ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی در حمله جنگجویان وابسته به طالبان پاکستانی کشته شدند.

پاکستان مدعی شد که این حملات از آنسوی مرز افغانستان طراحی و برنامه ریزی شده و طالبان افغانستان باید هر چه سریع تر جلوی این گونه رویدادها را بگیرد.

اسلام آباد همچنین در واکنش به این حمله، بامداد روز شنبه (۲۷ حمل) با ادعای حمله به پناهگاه های تروریستان مناطقی را در ولایات کنر و خوست هدف بمباران هوایی خود قرار داد که اما در اثر آن دست کم ۴۷ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

این بمباران با واکنش گسترده داخلی مواجه شد و وزارت خارجه طالبان نیز برای ابراز اعتراض خود سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا