امنیت و جرایمبرگزیده هاِتیتر یک

یک مقام طالبان: ملا هبت الله آخندزاده سال گذشته توسط نیروهای پاکستان کشته شد

یک مقام ارشد طالبان روز جمعه (۲۳ میزان) به «سی ان ان نیوز ۱۸» هند تایید کرد که ملا هبت الله آخندزاده سال گذشته در جریان یک حمله انتحاری که از سوی نیروهای امنیتی پاکستان راه اندازی شده بود کشته شد.

این شبکه پیش تر نیز گزارشی مطرح کرده بود مبنی بر اینکه ملا هبت الله آخندزاده یا در بازداشت نیروهای پاکستانی است و یا کشته شده است.

ملا هبت الله آخندزاده از سال ۲۰۱۶ که رهبری گروه طالبان را بر عهده دارد در انظار ظاهر نشده است و پیش تر نیز گزارش های زیادی مبنی بر کشته شدن او مطرح شده بود.

گزارش مرگ او در حالی منتشر می شود که مقام های طالبان همواره تاکید کرده اند ملا هبت الله آخندزاده در قید حیات است، اما با وجود آنکه در حدود دو ماه از حضور آنها در افغانستان و سقوط دولت پیشین می گذرد تاکنون وی خود را نشان نداده است.

ناگفته نماند که طالبان سابقه در مخفی کردن مرگ رهبر خود را دارند. مرگ ملا محمد عمر رهبر و بنیانگذار جنبش طالبان سال ها از سوی این گروه مخفی نگه داشته شد تا اینکه در ماه اسد سال ۱۳۹۴ ریاست امنیت ملی افغانستان با استناد به گزارش های مختلف فاش کرد که ملا محمد عمر ۲ سال قبل در شفاخانه ای در کراچی جان باخته است.

به دنبال آن، طالبان نیز مرگ او را تایید کردند و بدون ارائه جزئیاتی «قضای الهی» را علت مرگوی عنوان کردند.

پس از ملا محمد عمر، ملا اختر منصور به عنوان رهبر این گروه انتخاب شد، که اما او نیز توسط هواپیمای بی سرنشین نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان در سال ۲۰۱۶ هدف قرار گرفت و کشته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا