اجتماعی

یک مقام طالبان: زنان نباید در کنار مردان کار کنند

وحید الله هاشمی یک تن از مقام های ارشد طالبان در گفتگو با رویترز گفته است که زنان نباید در کنار مردان زیر یک سقف کار کنند.

آقای هاشمی همچنین گفته است که گروه طالبان با وجود فشارهای جامعه جهانی برای حق آزادی اشتغال زنان، قوانین شریعت اسلامی را به طور کامل در افغانستان اجرا خواهد کرد؛ و براساس قوانین شریعت اسلامی، زنان در کنار مردان اجازه کار کردن زیر یک سقف را ندارند.

هاشمی افزود: “ما چهل سال جنگیدیم تا نظام اسلامی را به افغانستان بیاوریم. قوانین شریعت اجازه نمی دهد که زنان و مردان کنار هم باشند و یا در کنار هم زیر یک سقف بنشینند.”

وی علاوه کرد: “مردان و زنان نمی توانند در کنار یکدیگر کار کنند. این واضح است. آنها اجازه نخواهند داشت تا وارد اداره ها شده و در وزارت خانه هایمان کار کنند.”

این عضو ارشد طالبان همچنین اجازه کار نداشتن زنان را در بخش های دیگری از جمله بانک ها و رسانه ها نیز عنوان کرد؛ اما گفت که برخورد مردان با زنان در خارج از خانه در شرایط خاصی فقط امکان پذیر است مانند مراجعه یک زن به یک داکتر مرد.

وحید الله هاشمی اما می گوید “اگر امکانات مجزا برای استفاده زنان فراهم گردد، زنان اجازه تحصیل و کار در بخش های آموزشی و صحی را خواهند داشت.”

او علاوه کرد: “ما به زنان البته نیازمندیم، برای مثال در بخش صحی و در بخش آموزش. اما برای حضور آنها مراکز مجزایی را فراهم می کنیم، برای مثال، شفاخانه های مجزا، دانشگاه های مجزا شاید، مکاتب و مدارس جداگانه.”  

این گفته ها در حالی از سوی این مقام نزدیک به رهبری طالبان مطرح می گردد که از زمان روی کار آمدن گروه طالبان، سران این گروه همواره اعلام کرده اند که زنان مانند مردان از حقوق مساوی برخوردار خواهند بود و مطابق با شریعت اسلامی می توانند به تحصیل و کار شان ادامه دهند.

اما تاکنون هیچ یک از افراد آنان به طور واضح مشخص نکرده است حدود اجازه حضور زنان در اجتماع تا چه اندازه است.

طالبان در دوران حاکمیت قبلی خود قوانین بسیار سختگیرانه ای را علیه حضور زنان در اجتماع پیاده ساخت؛ اما این گروه هم اکنون می گوید که از گذشته درس هایی را تجربه کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا