سیاست

یک مقام امنیتی قرقیزستان طالبان را متهم به حمایت از گروه های افراطی در آسیای میانه کرد

رئیس اداره مبارزه با افراط گرایی و مهاجرت غیرقانونی قرقیزستان می گوید که در این کشور ۲۰ گروه غیرقانونی و یک فرقه افراطی اسلامی وجود دارد که از سوی طالبان حمایت می شوند.

به نقل از آسیا نیوز، «ماناس امانبایف» با بیان اینکه طالبان و داعش شاخه خراسان در مرحله فعال سازی و احیای ایده خلافت اسلامی قرار دارند، می گوید که فعالیت گروه های اسلامی برای امنیت قرقیزستان خطر جدی محسوب می گردد.

وزارت داخله قرقیزستان نسبت به خطر افراط گرایی و تهدیدهای تروریستی در آسیای مرکزی هشدار داده است.

بر اساس هشدار وزارت داخله قرقیزستان، گروه‌های مسلح و غیرقانونی مواضع خود را در جنوب افغانستان تقویت می‌کنند و قصد دارند قلمرو خود را در کشورهای آسیای مرکزی نیز گسترش دهند.

مقامات قرقیزستان بدون ارائه آمار دقیقی از اعضای این سازمان های تروریستی گفته اند که این گروه های مسلح در حال افزایش شمار افراد خود هستند.

اخیرا طالبان بر یک مرکز داعش در ولسوالی امام صاحب قندوز حمله کرد و شماری از اعضای گروه داعش را کشت.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که این افراد چندی پیش از خاک افغانستان بر تاجیکستان و ازبکستان حملات راکتی انجام داده بودند. به گفته طالبان، در میان افراد داعش شماری از افراد خارجی شامل تاجیکستانی، ازبیکستانی و چچنی نیز حضور داشته اند.

«آرتور مدتبکوف»، معاون سابق اداره امنیتی قرقیزستان با اشاره به اینکه طالبان در واقع به طور فزاینده ای افراط گرایی و تروریسم را به منطقه صادر می کنند، گفته است همه کشورهای آسیای مرکزی برای مبارزه با افراط گرایی باید به طور هماهنگ کار کنند.

آسیا نیوز گزارش داده است که وزارت داخله قرقیزستان اقدامات شدیدی را علیه افراط گرایی تروریستی انجام داده و شماری از اعضای سازمان های مظنون به سازماندهی حملات مختلف را بازداشت کرده است.

وزارت داخله قرقیزستان اخیرا چند شهروند قرقیزستان و دو تن از افراد خارجی را دستگیر کرده است. طبق گزارش‌ها، افراد خارجی دو تروریست مربوط به سوریه بودند که قصد حمله به مراسم مسلمانان را داشتند.

افغانستان انترنشنال می نویسد که با آنکه افراط گرایی اسلامی در قرقیزستان پیشینه تاریخی ندارد اما به نظر می رسد وضعیت نسبتاً ناپایدار است. به دلیل رشد افراط گرایی در این کشور، پارلمان قزقیزستان قصد دارد مقررات جدیدی را علیه فعالیت‌ها و ایدئولوژی‌های افراطی تصویب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا