• انتشار: 20 آوریل 2020
  • ساعت: 16:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43858
پرینت

یک مرکز فروش محصولات مرغ در کابل افتتاح شد

همزمان با گشایش مرکز فروش محصولات مرغ، اتاق زراعت و مالداری می‌گوید پس از این یک تخم مرغ‌ را به قیمت هشت افغانی، یک کیلوگرام مرغ زنده را به قیمت ۱۱۰ افغانی و یک کیلوگرام گوشت پروسس شده‌ی مرغ را به قیمت ۱۶۰ افغانی به فروش می‌رساند.

یک مرکز فروش محصولات مرغ‌داری از سوی اتاق زراعت و مالداری و اتحادیه‌ی مرغ‌داران افغانستان در کابل گشایش یافت. در این مرکز محصولات مرغ‌داری به‌شمول تخم و گوشت مرغ به‌صورت عمده و پرچون عرضه می‌شود.

همزمان با گشایش این مرکز، اتاق زراعت و مالداری می‌گوید که پس از این یک تخم مرغ‌را در بدل هشت افغانی، یک کیلوگرام مرغ زنده را در بدل ۱۱۰ افغانی و یک کیلوگرام گوشت پروسس شده‌ی مرغ را در بدل ۱۶۰ افغانی به فروش می‌رساند.

عبدالنصیر رشتیا، رییس روابط عامه‌ی اتاق زراعت و مالداری امروز (دوشنبه، ۱ ثور) هنگام گشایش مرکز فروش محصولات مرغ‌داری گفت که پس از هرات، این دومین مرکز فروش مستقیم محصولات مرغ‌داری در کشور است.

معروف ظفر، رییس اتاق زراعت و مالداری نیز گفت که این مرکز برای دسترسی آسان مردم به محصولات زراعتی کشور در کابل باز شده است و همه‌روزه به روی مردم باز خواهد بود.

آقای ظفر گفت که اتاق زراعت و مالداری افغانستان به‌زودی چهار مرکز دیگر فروش محصولات را در کابل ایجاد خواهد کرد. به گفته‌ی او، در این مراکز تولیدات وطنی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزی و دیگر محصولات زراعتی کشور به فروش خواهد رسید. او تأکید کرد که هر گونه واردات محصولات مرغ در کشور قانونی و از قاچاق مرغ نیز جلوگیری شود.

انصارالله بختانی، رییس فارم «افغان معیار» و عضو هیأت رهبری اتحادیه‌ی مرغ‌داری افغانستان نیز گفت: «یک کیلو مرغ [زنده] را در بدل ۱۱۰ افغانی، یک کیلو گوشت پروسس‌شده‌ی مرغ را در بدل ۱۶۰ افغانی و یک تخم مرغ را در بدل هشت افغانی در این‌جا می‌فروشیم.»

او در مورد قیمت‌های تخم مرغ پیش از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: «همسایه‌ها به‌خاطر نابودسازی سکتور مرغ‌داری افغانستان، به واردکنندگان در واردات محصولات مرغ‌داری، سب‌سایدی می‌دادند و هدف‌شان فقط نابودی سکتور مرغ‌داری افغانستان بود تا این سکتور ما از بین برود و آنان بتوانند بعداً هر محصولی را به هر قیمتی که خواستند، محصولات‌شان را به افغانستان بفروشند.»

در همین حال، شکرالله وزیری، رییس خدمات مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفت که ویروس کرونا بر سکتور مرغ‌داری در کشور تأثیر گذاشته است.

آقای وزیر گفت که بیشتر از یک میلیارد دالر در این سکتور سرمایه‌گذاری شده، اما کرونا تأثیراتی بر آن گذاشته است. او افزود: «نسبت کمبود خوراکه و منع واردات، کرونا تأثیرات زیادی در این بخش، به ویژه تخم مرغ داشته است.»

او همچنان گفت که رهبری وزارت زراعت تلاش دارد تا در کنار کاهش قیمت تخم مرغ، این محصول به اندازه‌ی ضرورت به مردم ارایه شود.

وزیری علاوه کرد که افغانستان در تلاش است تا بتواند «یک مقدار تخم مرغ خوش‌کیفیت را از بیرون کشور وارد کند تا مشکل و نیاز هم‌وطنان از این بابت رفع شود.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، قیمت تخم مرغ در بازارهای کابل تا دو برابر افزایش یافته است. پیش از شیوع کرونا، یک تخم مرغ در بدل شش افغانی به فروش می‌رسید اما اکنون این قیمت به ۱۲ افغانی افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.