• انتشار: 22 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25228
پرینت

یک مرکز حمایتی و خانه امن برای زنان بیوه در بلخ افتتاح شد

یک مرکز حمایتی و خانه امن برای زنان بیوه از سوی ریاست امور زنان و با حضور وزیر امور زنان کشور روز گذشته (شنبه) در ولایت بلخ افتتاح شد.  

این مرکز در حالی افتتحاح می شود که قاضی سید محمد سامع رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال کشور خبر از ۱۴۳ مورد خشونت علیه زنان در حوزه شمال می دهد که ۵۰ مورد این قضایای خشونت مربوط ولایت بلخ می باشد.

دلبر نظری وزیر امور زنان کشور و سایر مقامات مسوول طی افتتحاح این مرکز پنجاه و نهمین کمیسیون منع خشونت علیه زنان  را نیز راه اندازی کردند.

او گفت: “وضعیت زنان در چند سال اخیر نظر به سالهای گذشته بهبود یافته است و ما در تلاشیم تا فرصت های خوبتر برای بهتر شدن وضعیت بانوان فراهم آوریم.”

او اضافه کرد: “خشونت در برابر زنان از بی سوادی، عدم آگاهی بانوان از حقوق شان، بیکاری، فقر و آداب و رسوم ناپسند منشا می گیرد.”

فعالین حقوق زن و فعالان جامعه مدنی که در این کنفرانس حضور داشتند افزودند که خشونت علیه زنان در کشور سابقه دیرینه دارد که مانع پیشرفت بانوان و عدم مساوات جنسیتی در جامعه می شود.

آنها از مسوولین خواستند تا در رفع مشکلات زنان و محو خشونت استراتیژی موثری را برگزینند.

خشونت علیه زنان یکی از معضلات اصلی حقوقی در افغانستان است. با آنکه افغانستان در ده سال اخیر دستاوردهای چشمگیری در عرصه حقوق زنان و اشتراک بانوان در مباحث علمی، مدنی، اقتصادی و سیاسی داشته اند اما هنوز هم معضلات و چالش های ریشه دار اجتماعی و سنتی دامنگیر بانوان افغان در گوشه و کنار این مملکت است. خشونت علیه زنان و شناخته شدن آنها منحیث جنس دوم یکی از موارد حاد در نقض حقوق زنان در افغانستان است.

اینکه تشکیل این کمیسیون ها و افتتحاح چنین مراکز از سوی دولت چقدر در حل این بحران کارا و موثر است؟ پرسشی است که زمان به آن پاسخ خواهد گفت.

ریحانه نیکزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.