• انتشار: 11 اکتبر 2017
  • ساعت: 15:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25029
پرینت

یک عضو سنا خواستار تاسیس دفاتر سیاسی بیشتر از سوی طالبان شد

یک عضو مجلس سنای کشور خواستار تاسیس دفاتر سیاسی بیشتر از سوی طالبان در کشورهای مختلف شد تا تلاش ها برای تامین صلح در افغانستان تقویت گردد.

محمد جان منگل یک عضو مجلس سنای کشور از دولت وحدت ملی خواست تا دفتر سیاسی طالبان در دوحه پایتخت قطر را تعطیل نکند.

به گفته ی وی، “دفتر سیاسی طالبان در قطر بهترین منبع برای گفتگوهای صلح افغانستان است.”

این گفته ها در حالی از سوی این عضو مجلس سنای کشور مطرح می گردد، که پیش تر شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری گفته بود که دولت تماس هایی را از سوی طالبان مبنی بر از سرگیری مذاکرات صلح دریافت کرده است.

آقای مرتضوی اما تاکید کرد که این تماس ها از آدرس ها دفتر سیاسی طالبان در قطر دریافت نشده است، و رئیس جمهوری کشور با باور بر اینکه هر گونه دفتر سیاسی طالبان در خارج از کشور موثریت کافی ندارد، با این دفتر سیاسی وارد گفتگو نمی شود.

پیش از آن نیز گزارش های مطرح شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از آقای غنی خواسته است تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را تعطیل کند.

به دنبال این گزارش، طالبان واکنش شدیدی به آن نشان داد و در بیانیه ای گفت که دفتر سیاسی آنها در قطر در سال ۲۰۱۳ به دنبال گفتگوهای بسیار با مقامات آمریکایی و رضایت آنها باز شده است تا کانالی برای گفتگو میان طالبان و سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین المللی باشد.

مقامات قطر که میزبان این دفتر سیاسی است نیز می گویند که فعالیت دفتر سیاسی طالبان با رضایت دولت آمریکا و افغانستان در این کشور صورت می گیرد و هر گونه تصمیم در خصوص آینده این دفتر بر عهده دولت آمریکا و افغانستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.