• انتشار: 26 فوریه 2020
  • ساعت: 20:19
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41988
پرینت

یک صلح و دو هیات/عبدالله هیات غنی برای صلح را نپذیرفت

اختلاف تیم های ثبات و همگرایی و تیم دولت ساز حتی در عرصه صلح هم خود را نشان داده و غنی و عبدالله هیات های مذاکره کننده جداگانه ای را برای گفت و گوی بین الافغانی تعیین کرده اند.

یک منبع از ریاست اجرایی کشور می‌گوید هیات مذاکره کننده آقای عبدالله عبدالله هشت تا پانزده نفر است که از سوی هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» معرفی شده اند.

سخنگوی آقای عبدالله می‌گویدآنان با متعهدان خود از جمله حامد کرزی رییس جمهوری پیشین برای پیش برد مذاکرات صلح به نتیجه رسیده اند.

در همین حال رییس شورای عالی صلح هم امیدوار است تمام جریان ها برای آغاز مذاکرات صلح یکجا شوند.

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح می گوید: “من باورمند هستم که این طرف هم انشالله سیاسیون، احزاب و حکومت جمعا به صورت همگانی روی یک موضوع واحد به توافق برسند و یک هیات مذاکره کننده جامع همه شمول و در بر گیرنده همه افغانستان را تشکیل بدهند.”

ارگ پیشتر از تغییر در هیات مذاکره کننده ای که سیاسیون آن را رد کرده بودند خبر داده بود، اما به نظر می رسد هیات تازه تشکیل وزارت دولت در امور صلح و ارگ با مشورت ریاست اجرایی و احزاب نزدیک به ثبات و همگرایی نیست.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می گوید: ” با توجه به رویکرد نتیجه محور حکومت در قبال مذاکرات روی ساختار هیات همه شمول کار مجدد صورت گرفته تا از تنوع و موثریت و انعطاف برخوردار باشد.”

ریاست اجرایی هم می‌گوید هیات ارگ را نمی پذیرند و هیات همه شمول را آنان تشکیل خواهند داد.

مجیب رحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی می گوید: “ما در تیم ثبات و همگرایی و با متعهدین خود از جمله جناب کرزی صاحب بحث هایی در مورد چگونگی رفتن به طرف صلح داشتیم ما در تعین هیات و تعین رهبری اعضای شورای صلح مشکلی نداریم، در این مورد کار صورت گرفته است و آماده همکاری با تمام طرف ها هستیم.”

این در حالی است که پس از تعلیق مراسم تحلیف رییس جمهور، امریکا از دو طرف خواسته است به گونه مشترک روی یک هیات همه شمول گفتگو کننده صلح کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.