• انتشار: 23 آگوست 2016
  • ساعت: 13:32
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 12632
پرینت

یک صد سرباز آمریکایی برای کمک به نیروهای پولیس وارد هلمند شدند

آمریکا تقریبا یک صد سرباز خود را به طور موقت به ولایت هلمند فرستاده است تا به نیروهای پولیس افغانستان در دفاع برابر شورشیان طالبان کمک کنند.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ضمن تایید این خبر به خبرنگاران در پنتاگون گفت “این نیروها به ولایت هلمند رسیده اند تا به نیروهای پولیس افغانستان کمک کنند. حضور این نیروها موقتی است.”

پیترکوک افزود این سربازان به نیروهای پولیس کمک می کنند تا شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند به تصرف شورشیان طالبان در نیاید.

لازم به ذکر است که ولایت هلمند در جنوب کشور همواره میدان جنگی میان نیروهای امنیتی و شورشیان طالبان بوده است، زیرا این ولایت مزارع بسیار خشخاش دارد که گفته می شود پتانسیل تولید بیش از ۳ میلیارد دالر تریاک را سالانه داشته باشد.

از این رو، آمریکا بیشتر سربازان خود را از زمان ورودش به افغانستان در این ولایت مستقر کرده است تا منبع مالی طالبان قطع شود. در سال ۲۰۰۸، آمریکا ۲۵ هزار نیروهای خود را در این ولایت مستقر کرده بود، که این رقم در سال ۲۰۱۱ تقریبا به یک صد هزار سرباز رسید.

اما از آن زمان تاکنون شمار سربازان خارجی نه تنها در ولایت هلمند بلکه در سراسر کشور کاهش داشته است، به طوریکه در ماه مارچ سال جاری تنها ۸۷۳۰ سرباز آمریکایی در کل افغانستان بود. همچنین ۲۸ هزار نیروی قراردادی آمریکایی هم در افغانستان حضور دارد.

کریم اتل رئیس شورای ولایتی هلمند در گفتگویی با اسوشیتد پرس گفت “تقریبا ۸۰ فیصد ولایت هلمند در کنترول شورشیان طالبان است و جنگ در چندین جبهه میان نیروهای امنیتی و این شورشیان در این ولایت در جریان است.”

وی افزوده “دولت مدعی است که کنترول چندین ولسوالی را در این ولایت دارد، در حالیکه نیروهای دولتی تنها در ساختمان ولسوالی ها حضور دارند و اطراف این ولسوالی ها تحت تصرف شورشیان است.”

در سال ۲۰۰۹ تقریبا ۲۰ هزار سرباز نیروی دریایی آمریکایی و تقریبا ۱۰ هزار سرباز انگلیسی در هلمند مستقر بودند تا علیه شورشیان طالبان مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.