• انتشار: 1 نوامبر 2015
  • ساعت: 08:08
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3967
پرینت

یک شهروند افغان به اتهام جنایت جنگی در هالند بازداشت شد

پولیس شهر بندری روتتردام در غرب کشور هالند یک شهروند افغانستانی را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در سال های ۱۹۸۰ میلادی بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری رها، به نقل از بی بی سی؛ دادستانها در هالند گفته اند صادق علمیار که ۶۴ سال دارد، به اتهام عضویت در یک واحد ویژه کماندوهای ارتش افغانستان که در کشتار مجاهدین در آوریل سال ۱۹۷۹ در شرق افغانستان نقش داشته، بازداشت شده است.

دادستان هالند گفته است که در بیستم آوریل ۱۹۷۹ پس از حمله مجاهدین در روستای کرالای ولایت کنر واحدهای ارتش دولت وارد این روستا شده و شمار زیادی از مردان و پسران جوان در این روستا را به قتل رساندند.

او در سال ۱۹۹۰ در هالند پناهنده شد اما پس از آن که خانواده‌های قربانیان در سال ۲۰۰۸ دادخواستی را به دادستانی هالند سپردند، او تحت پیگرد قرار گرفت.

پیش از این نیز دو جنرال حکومت پیشین در هالند به جرم ارتکاب جرایم جنگی زندانی شده و یک پرونده دیگر پس از مرگ متهم در سال ۲۰۱۳ بسته شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از اقدام دادستانی هالند استقبال کرده و آن را گامی برای تامین عدالت خوانده است و از دیگر کشورها از جمله آمریکا، کانادا و استرالیا خواسته است تا علیه شهروندان افغانستان که متهم به جنایت جنگی هستند و در این کشورها زندگی می‌کنند، اقدام کند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.