• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۲۰
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4173
پرینت

یک شفاخانه تخصصی چشم در کابل افتتاح شد

یک شفاخانه تخصصی خصوصی چشم با امکانات مجهز به ارزش بیش از یک میلیون دالر امریکایی امروز سه شنبه با حضور وزیر صحت در کابل افتتاح شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت هنگام افتتاح این شفاخانه گفت که با راه اندازی این چنین مراکزی از رفتن بیماران به خارج کشور جلوگیری می شود.

آقای فیروز افزود، با احداث این شفاخانه از مراجعه بیماران به خارج کشور جلوگیری صورت خواهد گرفت و مانع خروج شدن ارز به خارج از کشور نیز می شود.

وی افتتاح این شفاخانه و سایر شفاخانه های تخصصی را گامی در راستای وعده هایی که به مردم داده بود، دانست.

گفتنی است که قبل از این نیز عملیات های بیماران چشمی در کشور صورت می گرفت ولی از امکانات و تجهیزات خوبی برخوردار نبود.

این شفاخانه تجهیزات به روز را از کشورهای پیشرفته خریداری و به کشور وارد کرده است.

محمد عالم ظاهر، رئیس شفاخانه خصوصی امید نیز گفت که این شفاخانه توسط ۲۷ داکتر چشم و با هزینه شخصی به صورت سهامی ایجاد شده است و درصدد است که خدمات خوبی برای مردم ارایه کند.

اما این شفاخانه در حالی افتتاح می شود که بسیاری از بیماران از هزینه های درمانی در شفاخانه های خصوصی شکایت دارند.

رئیس شفاخانه خصوصی امید می گوید که قیمت های درمانی در این شفاخانه خیلی نازل تر از درمان در کشورهای همسایه است و کیفیت درمان نیز برابری می کند.

اهدای عضو

لازم به ذکر است که این شفاخانه در قسمت پیوند قرنیه چشم فعالیت می کند که بر اساس قوانین شرعی پیوند عضو در کشور مجاز نیست.

وزیر صحت گفت که در این مورد با شورای علما و برخی از عالمان دینی صحبت هایی صورت گرفته است تا زمینه ی اهدای اعضا در کشور مجاز شود.

وی اضافه کرد که با گرفتن جواز، یک بانک قرنیه چشم در کشور ایجاد می شود کسانی که قرینه خود را اهدا می کنند، در این بانک نگهداری شود.

در حال حاضر کسانی که تاکنون قرنیه چشم پیوند زده اند از کشور سریلانکا با قیمت ۱۲۰۰ دالر خریداری می کنند که هزینه های درمان را خیلی بالا می برد.

گفتنی است که به گفته مقام های وزارت صحت سالانه یک موسسه خیریه جمهوری چک ۴ قرینه ی چشم به بیماران نیازمند به صورت رایگان اهدا می کند. که نیاز کشور را بر اورده نمی کند.

گفتنی است تا کنون در کشور به خصوص در کابل سه شفاخانه تخصصی افتتاح شده است که دو مورد ان در عرصه عملیات های قلبی فعالیت می کند و این شفاخانه اولین شفاخانه تخصصی در کشور است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.