• انتشار: 29 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:08
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4747
پرینت

 یک سوم کودکان زیر پنج سال بر اثر سو تغذیه می میرند

سازمان خوارک و زراعت ملل متحد با همکاری  وزارت های صحت عامه، زراعت و معارف به منظور بهبود تغذیه برنامه رهنمود ملی رژیم غذایی برای افغان ها را روی دست گرفت.

تومیو شیچری، نماینده سازمان خوراک و زراعت ملل متحد در نشستی که بدین منظور برگزار شده بود، گفت: سوء تغذیه، رشد طبیعی را دچار اخلال می کند در بزرگسالی افراد نیز غیر معمولی می باشند.

آقای شیچری همچنان افزود که علت مرگ یک سوم کودکان زیر پنج سال نیز به دلیل سوء تغذیه می باشد.

نماینده سازمان خوراک و زراعت ملل متحد گفت که نشر رهنمود ملی رژیم غذایی و آموزش تغذیه باعث تقویت جسم و فهم افراد می شود و مرگ و میر کاهش می یابد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت نیز در این نشست گفت که سوء تغذیه مانع توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … در هر کشوری می شود.

آقای فیروز افزود که علاوه اضرار اجتماعی، باعث امراض مزمنی مثل فشار خون، شکر، قلبی، چاقی و زردی می شود.

او افزود، سوء تغذیه فقط بر اثر فقر به وجود نمی اید بلکه فقر فرهنگی، دانش و اگاهی باعث این مرض می شود.

وزیر صحت عامه همچنین افزود که به طور کل، کودکان کشور ۲۵ درصد کمبود وزن، ۱۰ درصد سوء تغذیه، ۳۰ درصد کمبود ایودین، ۴۵ درصد کمبود ویتامین D و ۵۰ درصد کمبود ویتامین A دارند.

آقای فیروز اظهار کرد که علت اصلی این مشکلات در بین کودکان نبود فهم و اگاهی در تغذیه است. او از نهادهای سازمان ملل خواست که در این عرصه با حکومت افغانستان کمک کند.

بدین منظور مرحله تطبیق رهنمود ملی رژیم غذایی در کشور اغاز شد و مردم را در عرصه تغذیه خوب راهنمایی می کند تا صحتمندی شان را حفظ کنند.

رهنمود ملی رژیم غذایی برای افغانستانی ها تحت پروژه ی “تقویت ظرفیت ملی جهت رسیدگی به مشکلات تغذیه و غذا در افغانستان” با حمایت سازمان خوراک و زراعت ملل متحد تهیه شده است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.