اجتماعیبرگزیده هاسیاست

یک سال از ترور ناکامورا گذشت، عاملان قتل وی هنوز دستگیر نشده اند

 از ترور تتسو ناکامورا، رییس موسسه «خدمات پزشکی صلح جاپان» و شهروند «افتخاری» افغانستان، یک سال گذشت. او در سیزدهم قوس در حمله تفنگ‌داران ناشناس در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، ابتدا زخم برداشت و سپس جان باخت. همراه او پنج نفر از همکارانش نیز کشته شدند. یک همکار دیگر ناکامورا در این حمله زخم برداشت. تاکنون عاملان ترور او شناسایی نشده‌اند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در پیامی به مناسبت یک‌ساله‌گی ترور ناکامورا که مردم افغانستان او را «کاکا مراد» نام نهاده بودند، بر ادامه راه و تعقیب میراث او تأکید کرده است. غنی گفته است حکومت در راستای تکمیل کردن پروژه‌های ناتمام ناکامورا، از جمله در زمینه‌های احیای جنگلات، توسعه زراعت و مدیریت آب در ولایات لوی پکتیا و کابل تلاش خواهد کرد تا رویاهای او برای یک افغانستان سرسبز و شاداب، تحقق یابد.

رییس جمهور ناکامورا را یک «شخصیت گران‌بها» خوانده است که از سوی دشمنان افغانستان که تحمل ترقی کشور را نداشتند، کشته شد. غنی افزوده است دشمنان، افغانستان را از یک دوست واقعی و سمبول انسانیت و تسامح، محروم کردند.

 رییس جمهور می‌گوید افغان‌ها به ناکامورا احترام زیادی داشتند و خدمات ارزشمند او در عرصه‌های مدیریت آب و توسعه زراعت ماندگار خواهد ماند. به قول غنی، ناکامورا در سال ۱۹۸۰ و در حدود سه دهه قبل به افغانستان آمد، زمانی که مردم ما به وی نیاز زیاد داشتند تا به آنان خدمات صحی را فراهم کند، اما به ‌خاطر وقوع خشک‌سالی این تلاش‌ها را خاتمه داد و شیوه‌های خاص را در زمینه‌های مدیریت آب، زراعت و کندن کانال‌ها ایجاد کرد و زنده‌گی و معیشت میلیون‌ها افغان را در شرق کشور تغییر داد.

 محمداشرف غنی افزود ناکامورا از افغانستان و مردم آن شناخت عمیق داشت و قلبش پر از علاقه‌مندی برای افغانستان بود.

غنی می‌گوید که دانش او در زمینه جنگل‌داری بی‌نظیر بود و او در این زمینه یک میراث گران‌بها را به ‌جا گذاشت که باید مسیر او تعقیب شود. به گفته او، ناکامورا دشت‌های وسیع را به جنگلات انبوه در مدت دو سال تبدیل کرد که دشت گمبیری در شرق افغانستان نمونه عمده آن است.

در متن پیام رییس جمهور آمده است: «داکتر ناکامورا یک شخصیت الهام‌بخش و نام‌دار در میان افغان‌ها بود. او در اوج شهرت قرار داشت و مردم افغانستان به وی کاکا مراد نام گذاشته بودند. ملت قدر‌شناس است و دیدگاه، خاطرات و خدمات کاکا مراد را برای همیشه ارج خواهند گذاشت و خانواده گرامی وی در قلب هر افغان جاودان باقی خواهد ماند.»

تتسو ناکامورا در پانزدهم سپتامبر ۱۹۴۶ در شهر فوکووکای جاپان به دنیا آمد. او در بخش پزشکی دانشگاه کیوشو، چهارمین دانشگاه تاریخی جاپان، تحصیل کرد و در ۳۸ ساله‌گی برای کمک به بیماران جذام وارد پاکستان شد؛ بیمارانی که بیش‌تر آنان را مهاجران افغان تشکیل می‌دادند.

 ناکامورا سازمانی را به نام «پشاور کای» ایجاد کرد، اما تنها دو سال بعد، برای کمک به بیماران افغان وارد جلال‌آباد شد و در سال ۱۹۹۱ سه درمانگاه را بنا نهاد. از آن‌جا بود که او این بار اساس سازمان غیردولتی (سازمان پزشکی صلح جاپان PMS) را گذاشت و کارش به عنوان مددرسان را با شعار «برای درخشش نور به گوشه‌های تاریک» آغاز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا