سیاست

یک سالگی خروج امریکا از افغانستان؛ روند تحقیقات همچنان ادامه دارد

رسانه های آمریکایی گزارش کرده اند که در آستانه یک سالگی خروج امریکا از افغانستان، روند بررسی این خروج جنجالی که منجر به سقوط دولت افغانستان شد هنوز تکمیل نشده و ممکن است برخی یافته ها علنی نگردد.

ان بی سی نیوز به نقل از شش مقام امریکایی نوشته است که گرچه روند تحقیقات هنوز به پایان نرسیده اما این روند رو به اتمام است و انتظار می رود که بخش عمده این گزارش محرمانه باشد.

این رسانه می افزاید که دولت بایدن اخیرا بحث در مورد چگونگی رسیدگی به سالگرد خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده تا از هر گونه اقدام اشتباهی که ممکن است مشکلات سیاسی جو بایدن رئیس جمهور امریکا را بیفزاید جلوگیری کند.

گفتنی است که تصمیم به خروج امریکا از افغانستان که منجر به سقوط دولت کابل شد، یکی از تاریک ترین بخش های حیات سیاسی جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده محسوب می گردد.

اما دستیاران بایدن تلاش دارند بر این استدلال که عملیات خروج موفقیت آمیز بوده تاکید کنند و همچنین در برابر انتقادهایی که دولت امریکا می توانست عملکرد بهتری از خود نشان دهد نیز استقامت کنند.

اما بسیاری ها معتقدند که آنچه در ماه اگست سال گذشته در هنگام عملیات تخلیه در افغانستان اتفاق افتاد و پیش بینی اشتباه دولت بایدن از مقاومت ارتش و دولت افغانستان در برابر طالبان، چالش دستیاران بایدن را بیشتر می کند.

ان بی سی نیوز نوشته است که شورای امنیت ایالات متحده با وزارت خانه های دفاع و خارجه و مقام های استخباراتی طی چند هفته گذشته در تماس بوده تا وضعیت بررسی های داخلی این نهادها در مورد عقب نشینی از افغانستان را بررسی کند.

در همین حال، سخنگوی شورای امنیت ملی این کشور گفته است که «ما می دانیم ماه آینده فرصت مناسبی به ما می دهد تا خدمت و فداکاری کسانی را که از دست داده ایم را قدردانی کنیم.»

این مقام امریکایی با بیان این که ایالات متحده به کمک به مردم برای خروج از افغانستان و اسکان مجدد در ایالات متحده از طریق «عملیات استقبال از متحدان» ادامه می دهد، گفت: «ما همچنان به اطمینان از هوشیاری خود ادامه می دهیم و در موقعیت مناسب برای مقابله با هر گونه تهدید تروریسم قرار داریم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا